Od pátku nepůjde podat žádost o vydání nových dokladů. Nový typ občanek se začne vydávat v pondělí

Úřady začnou od pondělí 2. srpna vydávat nový typ občanského průkazu. Tedy přesně od doby, kterou stanovilo nařízení Evropské unie. Občanka s biometrickými údaji, konkrétně fotografií a dvěma otisky prstů, má za cíl zvýšit bezpečnost v rámci volného pohybu v unii. Dosud platné průkazy bude stále možné používat až do skončení jejich platnosti. V souvislosti s vydáváním nového typu občanského průkazu bude o víkendu pozastaven vydávací systém.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Občanky budou obsahovat biometrické údaje uložené na vysoce zabezpečeném bezkontaktním čipu. Kromě fotografie to znamená i dva otisky prstů. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Žádost o vydání občanského průkazu a pasu nepůjde podat od pátku do neděle 1. srpna. Převzít průkaz pak nebude možné od soboty do neděle. Od pátku budou občané moct požádat pouze o vydání občanského průkazu bez strojově čitelných údajů s dobou platnosti jeden měsíc.

Občanské průkazy budou nově s otisky prstů, zákon podepsal prezident. Zmizí naopak akademické tituly

Číst článek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na nutnou odstávku vydávacího systému pro občanské průkazy a pasy upozorňuje zvláště lidi, kteří si v tomto období plánují dovolenou v zahraničí. „Prosím občany, aby si zkontrolovali platnost svých dokladů a vyhnuli se, například v souvislosti s odjezdem na dovolenou, nepříjemnostem,“ uvedl.

Občanky vydané od pondělí 2. srpna už budou obsahovat biometrické údaje uložené na vysoce zabezpečeném bezkontaktním čipu. Kromě fotografie to znamená i dva otisky prstů. Podle ministerstva vnitra se tak ztíží možnost občanky padělat a zneužívat.

„Průkaz totožnosti teď bude zabezpečenější a budeme s ním moci stále cestovat po Evropě bez nutnosti mít u sebe pas,“ řekl Hamáček. Zavedení biometrických údajů do občanského průkazu vychází z evropského nařízení. To jako počáteční termín vydávání nového typu občanek stanovilo právě 2. srpna.

Evropské nařízení ale zároveň počítá s postupnou obměnou průkazů. Dosud platné občanky tak bude možné používat i bez biometrických údajů do skončení jejich platnosti. Některé tedy až do 3. srpna 2031.

piv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme