Herní design, pohybová prevence i územní plánování. Univerzity chystají nové obory

Už jen posledních pár dní zbývá do konce podávání přihlášek na vysoké školy. Ty se teď studenty snaží nalákat nejen reklamou, ale třeba i otevíráním nových studijních oborů. Co všechno je v nabídce pro vysokoškolská studia? Brzy půjde mimo jiné studovat i vyrábění počítačových her.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přednášková místnost (ilustrační foto)

Přednášková místnost (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Budou se učit primárně herní design, tedy vymyslet hru, příběh, mechaniky, jak se hraje či proč je zábavná. V prvním ročníku se ale naučí trochu i jak pracovat se zvukem, animací a podobně. To aby dokázali úplně sami nějakou malou, graficky nenáročnou hru poskládat a ve druhém ročníku budou mít poté k dispozici tým,“ popisuje nově vznikající obor na FAMU jeho vedoucí Helena Bendová.

Vysoké školy dostanou na každého doktoranda o 4000 víc. 'Je to málo,' stěžují si jejich zástupci

Číst článek

Program má být magisterský a škola plánuje přijmout sedm studentů. Bendová teď dokončuje jeho studijní plán.

„Vedle té samotné výuky herního designu půjde i o různé interdisciplinární předměty. Budou se učit herní scenáristiku, animaci, zvuk či herní produkci. Vedle toho budou mít třeba i dějiny počítačových her nebo nějakou teorii a analýzu počítačových her,“ dodává Bendová.

Pohybová prevence

I když chce škola studium herního designu otevřít až příští rok v září, už letos musí podat žádost o akreditaci. Na tu teď čeká i Západočeská univerzita v Plzni. Škola ji ale chce získat co nejdřív, už od září plánuje otevřít nový magisterský program Pedagogika pohybové prevence. Obor připravuje ve spolupráci s Technickou univerzitou v Saské Kamenici, kde také mají studenti alespoň jeden semestr studovat.

„Studentům přinese studium informace spojené se zdravým životním stylem, s podporou a prezencí zdraví dětí, mládeže, dospělých i seniorů. Studium zahrnuje celou řadu specifických sportovně-pohybových témat s důrazem na aplikaci v praxi. Například zavedení pohybových programů v zaměstnání nebo možnosti motivace pracovníků pomocí sportovních aktivit,“ vysvětluje mluvčí Západočeské univerzity Šárka Stará.

Zájemců o vysokoškolské studium v Česku ubývá. Mohou za to populačně slabé ročníky, tvrdí univerzity

Číst článek

Vedení školy předpokládá, že rozhodnutí o udělení akreditace získá do května. Dodatečně pak plánuje vypsání přijímacích zkoušek.

Přípravy do budoucna

Naopak žádné nové obory letos neotevře brněnské Vysoké učení technické, potvrzuje jeho mluvčí Radana Kolčavová.

„V loňském roce jsme se na VUT zaměřili primárně na úpravu vnitřních dokumentů školy tak, abychom v letošním roce mohli požádat o tzv. institucionální akreditaci. Neakreditovali jsme proto žádné nové obory podle starých předpisů, protože teprve v případě, kdy bychom institucionální akreditaci získali, tak bychom rádi provedli nějaké zásadnější změny studia,“ říká mluvčí.

Právě na nový způsob akreditací se teď soustřeďují i další velké české vysoké školy. Pokud získají takzvanou institucionální akreditaci, samy pak budou rozhodovat o vytvoření nových studijních programů. Univerzita Karlova proto nové obory plánuje až pro akademický rok 2019-2020.

Na základní školy se mají vrátit dílny a pozemky. 'Máme nedostatek učňů,' říká Babiš

Číst článek

„Fakulty UK již v rámci celouniverzitní strategie transformace studijních materiálů vytvářejí strategické výhledy všech studijních programů, které hodlají v příštích letech uskutečňovat. V rámci těchto výhledů již fakulty zvažují přibližně deset zcela nových studijních programů, z nichž některé by mohly být pro uchazeče otevřené již pro akademický rok 2019/2020, pokud úspěšně projdou schválením radou pro vnitřní hodnocení Univerzity Karlovy,“ dodává její mluvčí Václav Hájek.

Územní plánování

A nové obory pro další akademický rok připravuje třeba i plzeňská Západočeská univerzita. Poprvé chce otevřít magisterský obor Územní plánování, říká mluvčí Šárka Stará.

„Stejnojmenný bakalářský obor již nějakou dobu běží a v současné době je v procesu akreditace navazujícího programu. Už jenom fakt, že se připravuje navazující magisterský program, zapříčinil významný nárůst zájemců o bakalářský obor. Tento program je určen pro všechny stupně státní správy a samosprávy, kde je potřeba pracovat s využitím půdního fondu, plánovat rozvoj zastavěných oblastí a podobně.“

Na většinu vysokých škol musí studenti přihlášky pro nový akademický rok poslat do 28. února.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme