Nové pásky a kamery dohled nad lihem nezlepšily, tvrdí NKÚ

Zavedení kontrolních pásek nebo kamer po metanolové kauze nezlepšilo dohled nad lihem. Po kontrole celních úřadů to dnes oznámil Nevyšší kontrolní úřad. Zmíněná opatření podle NKÚ nedokážou zabránit prodeji závadného nebo nezdaněného alkoholu. Při metanolové aféře, která vypukla před třemi lety, zemřely v Česku po vypití nelegálně vyrobeného alkoholu desítky lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Situaci měl po metanolové aféře zlepšit v roce 2013 nový typ pásek na lahve s alkoholem. Podle mluvčí NKÚ Olgy Málkové je ale dohled nad páskami nedostatečný.

„Právní předpisy subjektům neukládají povinnost vést evidenci pásek podle individuálního kódu. Jejich registr tak postrádá smysl," uvedla Málková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pásky a kamery podle NKÚ nezlepšily dohled nad lihem. Na zjištění reagovali mluvčí GŘC Martina Kaňková a Vladimír Darebník z Unie výrobců a dovozců lihovin

Mluvčí Generálního ředitelství cel Martina Kaňková Radiožurnálu v reakci na zjištění NKÚ řekla, že celní správa už dohled nad nakládáním s páskami zpřísnila a zavedla některá opatření.

„Zejména stanovení povinnosti přítomnosti více pracovníků při přebírání a předávání kontrolních pásek, také zřízení režimových pracovišť, na nichž probíhá přebírání a předávání těchto pásek, a zpřísnění administrace nakládání s páskami,“ vyjmenovala Kaňková.

Celní správa by podle ní také uvítala, aby evidence pásek byla povinná. „Ale musíme vzít také v potaz skutečnost, že tato evidence by byla pro dotčené subjekty administrativně, personálně a finančně vysoce nákladná. Současně není na trhu zařízení, které by bylo při současném výkonu plnicích linek na alkoholické nápoje schopno pásky evidovat, což je hlavním důvodem, proč ke stanovení této povinnosti nebylo přikročeno,“ podotkla mluvčí celníků.

Viceprezident Unie výrobců a dovozců lihovin Vladimír Darebník považuje závěry kontrolorů za překvapivé. „Musíme se podívat na situaci na trhu s lihovinami do roku 2012 a po něm. Opatření, která přijala vláda po roce 2012, určitě dopadla na úrodnou půdu, a troufám si tvrdit, že rozměr černého trhu se do značné míry redukoval,“ řekl.

Kamery jsou prý obtížně využitelné. Podle celníků šetří náklady

NKÚ dále tvrdí, že zlepšení dohledu nad alkoholem nepřineslo ani plošné zavedení kamer, které mají sledovat označování lahví. Podle zjištění kontrolorů nemohou často celní úřady data plně využívat kvůli nepropojenosti systémů.

„Navíc nejméně u šesti celních úřadů kontrolovaných NKÚ se ukázalo, že záznamy jsou kvůli nedostatečné kvalitě jen obtížně využitelné," upozornila mluvčí úřadu Málková.

Podle celníků však kamery umožňují širší dohled při nižších nákladech, než kdyby museli být celníci u značení lahví osobně. „Kamerovým systémem je v současnosti opatřeno asi 145 míst značení, a pokud bychom na těchto místech měli mít zřízen stálý daňový dozor, muselo by se k tomu přidat asi tisíc našich zaměstnanců,“ připomněla Kaňková.

Darebník míní, že systém kamerového dohledu svůj účel plní. „Skutečně jde o to, abychom zkontrolovali, zda daňový subjekt, který má označovat alkohol, ho označuje a zda tam nedochází k nějakým nestandardním procesům. Rozhodně to není systém, který má sloužit pro kontrolu každé pásky,“ dodal.

ČTK, ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme