USA 0:1 Česko

Nové pasy s biometrickými údaji budou v Česku vydávány od srpna 2006

Od konce příštího srpna se začnou vydávat nové cestovní pasy s biometrickými údaji. Součástí pasu bude mikročip, do kterého bude zanesena přesná podoba obličeje držitele pasu. Biometrické údaje v cestovních dokladech jsou požadavkem Spojených států. Bez nich by nemohli občané některých zemí Evropské unie cestovat do USA bez víz. V případě České republiky je to jedna z podmínek pro budoucí zavedení bezvízového styku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní doklad - cestovní pas | Foto: Jan Rosenauer

Zároveň by opatření mělo podle policejního prezidenta Vladislava Husáka přispět k větší bezpečnosti. "Každopádně můžeme eliminovat osoby, které využívají padělaných cestovních dokladů, a to je základní záměr zavádění nového typu pasů," vysvětluje Husák.

Každý, kdo bude potřebovat od srpna příštího roku nový pas, přijde na obecní úřad, kde mu naskenují obličej. Speciální zařízení změří velikost hlavy, vzdálenost očí a další informace, které se zanesou do onoho čipu. Pas bude platit deset let a zatím podle ministra vnitra Františka Bublana vše nasvědčuje tomu, že bude stát stejně jako teď, tedy 200 korun.

"Kdybychom chtěli, aby se ty peníze skutečně vrátily, pak by ten pas musel stát minimálně 1500 korun. Nechceme k novým pasům vyvolávat nechuť z finančních důvodů, a tak se taxa zatím nezměnila a zůstává na 200 korunách. Pokud se třeba stane, že by poslanci rozhodli o nějakém navýšení, je možné, že bude navýšena. Do výše 50 euro se však určitě nedostaneme," řekl k ceně nových pasů Bublan.

Nové cestovní pasy budou muset mít i děti. V jejich případě bude stát padesát korun. Staré pasy bez biometrických údajů budou lidé moci využívat až do vypršení jejich platnosti.

Helena Šulcová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme