Nové poslance čeká první schůze sněmovny

Nově zvolené poslance čeká první schůze. Začne poslaneckými sliby, pak přijdou na řadu návrhy jednotlivých stran na obsazení funkcí ve vedení sněmovny. Budoucí trojkoalice přišla s modelem 1+3.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyjednávací tým Věcí veřejných po tiskové konferenci během koaličního vyjednávání

Vyjednávací tým Věcí veřejných po tiskové konferenci během koaličního vyjednávání | Foto: Tomáš Adamec

Tedy předseda za ODS a po jednom místopředsedovi za TOP 09, Věci veřejné a ČSSD. S komunisty se při redukci počtu místopředsedů na tři nepočítá.

O svém zástupci ve vedení sněmovny mají jako jediní rozhodnuto Věci veřejné, kteří na post místopředsedkyně posílají Kateřinu Klasnovou. Poslanecký klub TOP 09 bude ještě dnes jednat o Vlastě Parkanové a o svém kandidátovi teprve rozhodne i sněmovní frakce ODS.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek ve Světě o osmé.

„O nominaci na předsedu či předsedkyni Poslanecké sněmovny bude rozhodovat poslanecký klub Občanské demokratické strany. Já mohu pouze za sebe teď říct, že budu grémiu a poslaneckému klubu navrhovat první místopředsedkyni ODS Miroslavu Němcovou,“ řekl předseda strany Petr Nečas.

ČSSD prosazuje Zaorálka

Proti tomu jsou ale sociální demokraté, kteří chtějí v čele sněmovny svého kandidáta a místopředsedu strany Lubomíra Zaorálka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Věcí veřejných Radek John ve Světě o deváté.

„Ráno sice bude ještě jednání, ale nepředpokládám, že by tam byl prostor pro přesvědčování,“ řekl Zaorálek s tím, že sociální demokraté tento postup vznikající koalice překvapil. „Mluvilo se o tom, že sněmovna bude jiná a že opozice dostane větší prostor,“ podotkl.

Jestli by usiloval i o post místopředsedy sněmovny, zatím rozhodnutý není. „Záleží to na jednání poslaneckého klubu, který se bude teprve návrhem zabývat,“ poznamenal Zaorálek.

„Sociální demokracie ale dostane křeslo místopředsedy, což je plnohodnotná funkce,“ podotkl předseda Věcí veřejných Radek John s tím, že mu nepřipadá, že by budoucí koalice nedělala žádná vstřícná gesta vůči ČSSD.

„Chceme se dohodnout na základních věcech, jako je sociální, zdravotní a důchodová reforma. Na kterých se už měli všichni domluvit před deseti lety, kdy to šlo snáze,“ řekl John.

Opozice uspořádání kritizuje

O modelu 1+3 budou ještě před zahájením první schůze sněmovny diskutovat zástupci jednotlivých poslaneckých klubů. Proti je KSČM a výhrady mají i sociální demokraté.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR | Foto: Tomáš Adamec

"Návrh 1+3 není výsledkem dohody parlamentních stran, které byly zvoleny do Poslanecké sněmovny, ale je to sdělení toho, jak se rozhodla vládní koalice. To zřejmě ukazuje, jak se bude i dále situace ve sněmovně vyvíjet,“ řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek.

Komunisté by chtěli o novém uspořádání v dolní komoře podle svého předsedy Vojtěcha Filipa ještě jednat. „Bude schůzka předsedů poslaneckých klubů a tam naši zástupci navrhnou jiný postup, který by lépe odpovídal potřebám Poslanecké sněmovny, protože onen formát 1+3 považuji za poměrně neschopný zvládnout úkoly, které tam jsou. To nejsou reprezentativní funkce, to jsou funkce ryze pracovní.“

VV chtějí definitivní vedení PS

Samotné volby předsedy a místopředsedů Poslanecké sněmovny budou na programu ve čtvrtek. Pak už by mělo být vedení dolní komory, jak potvrdil předseda VV Radek John, definitivní, nikoliv prozatímní:

„Budeme mít tolik jiné práce, že doufám se už nebudeme muset zdržovat novými volbami ve sněmovně. Já mám pocit, co tuším za nominace, že by ta věc mohla býti definitivní a my se budeme věnovat jiným věcem.“

Podle šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga se ale v Česku může stát ledacos. „Pokud si pamatuji, není tomu tak dávno, že zde byl zvolen prozatímní předseda sněmovny, pak se ustálil a pak přece jenom musel předčasně odstoupit. Takže nebuďme proroci," řekl Schwarzenberg.

Martina Mašková, Tomáš Pavlíček, Věra Pfeifferová, Petr Král, Marika Táborská, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme