Armáda na Karlovarsku vyzkoušela nové protiletadlové komplety

Vojáci české armády otestovali novou raketovou techniku a pro svůj výcvik si vybrali prostor Hradiště na Karlovarsku. Raketový systém po víc než čtyřiceti letech nahradil zastaralou sovětskou techniku STRELA-10.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armáda na Karlovarsku vyzkoušela nové protiletadlové komplety | Foto: Dominik Hron | Zdroj: Český rozhlas

Zvuky protiletadlových raket se ozývají z výcvikového prostoru Hradiště na Karlovarsku. V těchto dnech se tam čeští a slovenští vojáci účastní mezinárodní cvičení Tobruq Arrows 2021.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se nová technika osvědčila, zjišťoval redaktor Dominik Hron. Poslechněte si reportáž

Armáda tam taky odzkoušela nové raketové systémy švédské výroby. Jejich cílem byl bezpilotní letoun, který představoval potenciální nebezpečí.

Českem projede v neděli večer konvoj americké armády. Vrací se z cvičení NATO v Maďarsku

Číst článek

„Komplet RB-70NG je schopen ničit i malé cíle typu dron, což jsme tady na střelnici ověřili. Sestřelili jsme tímto kompletem cíl o rozměrech 3x2,5 metru,“ uvedla kapitánka Jana Samcová z 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice.

Komplety švédské výroby nahradily po víc než čtyřiceti letech zastaralou sovětskou techniku STRELA-10. „Hlavní rozdíl je ve schopnosti automatického režimu. Systém sám sleduje cíle ve vzduchu, nabízí je operátorovi, operátor si cíl vybere a systém má schopnost navádět raketu na cíl,“ popsal podplukovník Petr Řezníček.

Armáda ČR obdrží celkem 16 nových kompletů. Dvanáct z nich dostala už letos, poslední čtyři získá začátkem července.

Čeští a slovenští vojáci se v Hradišti účastní mezinárodního cvičení | Foto: Dominik Hron | Zdroj: Český rozhlas

nkr, Dominik Hron Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme