Nové řidičské průkazy budou platit jen pět let namísto dosavadních deseti

Ode dneška začíná platit novela silničního zákona, která zkracuje dosavadní dobu platnosti řidičských průkazů na polovinu. Novela zároveň mění podmínky pro řízení různě silných motocyklů a zavádí objektivní odpovědnost provozovatele vozidla. Při řešení přestupků z kamerových systémů už se tedy nebude možné odvolávat na takzvanou osobu blízkou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hustá doprava v Praze

Hustá doprava v Praze | Foto: Filip Jandourek

Více než 700 tisíc řidičů si musí do konce roku vyměnit řidičský průkaz za takzvaný eurořidičák. Poslední etapa výměny se týká průkazů vydaných od ledna 2001 do května 2004. Nové řidičské průkazy už ale nebudou platit deset let.

„To souvisí s průkazy profesní způsobilosti řidičů, ty se dávají na pět let, tak řidičské průkazy budou také na pět let, aby to bylo jednotné,“ potvrzuje Josef Mihalík z pražského magistrátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Eva Kézrová zjišťovala, jaké změny přináší novela silničního zákona

S řidičským průkazem na auto ale bude ode dneška možné řídit silnější skútr s obsahem motoru do 125 kubických centimetrů, který může dosahovat až stokilometrové rychlosti. A to přestože člověk nikdy na motocyklu neseděl.

„Jedním z cílů je, aby se odlehčilo městům od automobilového provozu, takže vlastně člověk, který bude mít oprávnění B automaticky získá možnost řídit i motorku do 125 kubických centimetrů, což jsou v podstatě skútry. Což ale bude platit jenom v rámci České republiky, co se týká dalších zemí, tam to může být upraveno individuálně,“ upřesňuje Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy.

Řídit silnou motorku bude složitější

Novela silničního zákona zároveň zpřísňuje podmínky pro zisk řidičského oprávnění na silnou motorku nad 500 kubických centimetrů. Lidé bez motorkářských zkušeností jej mohou získat až ve 24 letech. Dosud mohli být o tři roky mladší.

„Člověk, který má víc zkušeností, ať už za volantem nebo jako řidič motorky, tak v pozdějším věku dokáže přistupovat k řízení vozidla nebo motorky zodpovědněji. Takže doufejme, že se sníží počet nehod na silnicích,“ dodává Neusar.

Výmluvy na osobu blízkou končí. Ostravští strážníci se přesto obávají nepoctivců za volantem

Číst článek

U přestupků z kamerových systémů už také nebude možné vymlouvat se na takzvanou osobu blízkou. Dneškem začíná platit odpovědnost majitele vozidla a ten bude muset pokutu zaplatit bez ohledu na to, kdo auto zrovna řídil.

Prakticky tři čtvrtiny přestupků generovaných automatickými systémy dosud končily odložením, protože viník nebyl znám. Úřady ho proto nebudou u méně závažných přestupků ani zjišťovat a jen pošlou provozovateli vozidla dopis, ve kterém bude vyzván k zaplacení částky.

Nepomůže už ani osoba vzdálená

Provozovatel má dvě možnosti. „Pokud v 15denní lhůtě sdělí totožnost osoby, která vozidlo v danou dobu skutečně řídila, bude se postupovat proti této osobě. Nebo druhá možnost je, že provozovatel vozidla může uvedenou částku zaplatit, pak se celá věc odloží,“ přibližuje ředitel dopravně-správního odboru ministerstva dopravy Vladimír Vošický první krok úřadů.

Částka k zaplacení by měla být zhruba poloviční než příslušná pokuta, což je například u mírného překročení rychlosti 500 korun, vše samozřejmě bez trestných bodů. Pokud nebude tato částka včas uhrazena, začne se s provozovatelem vozidla řešit správní delikt, což se prodraží. Konečná suma ale nemůže přesáhnout deset tisíc.

Nepomůže ani výmluva na osobu vzdálenou, jak radí internetové diskuze. Nový způsob řešení dopravních přestupků, kde není znám viník, se týká jen těch spáchaných po 19. lednu. Na starší přestupky se objektivní odpovědnost provozovatele vozidla nevztahuje.

Eva Kézrová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme