Nové rozhodnutí soudu o Opočnu vyznělo pro stát

Renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku dál patří státu. Rozhodl o tom okresní soud v Rychnově nad Kněžnou na základě nálezu Ústavního soudu, podle kterého dědici pozbyli majetku před rokem 1945. Nevztahuje se tak na něj zákon o restituci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Opočno | Foto: www.zamky-hrady.cz

O navrácení objektu potomkům šlechtického rodu už dříve rozhodl rychnovský soud i Krajský soud v Hradci Králové. Ústavní soud ale letos v lednu rozsudky obou soudů zrušil a jednání se vrátilo opět na začátek.

Podle soudce Ondřeje Rotta bylo sice jednoznačně prokázáno, že otec žalobkyně Kristiny Colloredo-Mansfeldové nepozbyl české občanství, avšak pro vydání majetku nebyla splněna další podmínka - rozhodné období a důvody konfiskace.

"Majetek byl otci žalobkyně konfiskován v roce 1942 pro postoje nepřátelské říši a podle ústavního soudu to není rasová perzekuce, která by byla v případě splnění dalších podmínek důvodem k vydání majetku," řekl dnes novinářům Rott.

Zámek v Opočně tedy bude nadále spravovat Národní památkový ústav. Právní zástupce Kristiny Colloredo-Mansfeldové Vlastimil Nedomel po jednání řekl, že se proti rozsudku rychnovského soudu odvolá.

Dědicové Colloredo-Mansfeldů usilují o rodový majetek již více než deset let. Kromě zámku se soudí o pozemky, cenný kočár či několik tisíc předmětů z mobiliáře zámku. Památkový ústav jejich hodnotu odhaduje na více než miliardu korun.

Martin Hromádka, Jiřina Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme