Nové rozhodnutí soudu o Opočnu vyznělo pro stát

Renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku dál patří státu. Rozhodl o tom okresní soud v Rychnově nad Kněžnou na základě nálezu Ústavního soudu, podle kterého dědici pozbyli majetku před rokem 1945. Nevztahuje se tak na něj zákon o restituci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zámek Opočno | Foto: www.zamky-hrady.cz

O navrácení objektu potomkům šlechtického rodu už dříve rozhodl rychnovský soud i Krajský soud v Hradci Králové. Ústavní soud ale letos v lednu rozsudky obou soudů zrušil a jednání se vrátilo opět na začátek.

Podle soudce Ondřeje Rotta bylo sice jednoznačně prokázáno, že otec žalobkyně Kristiny Colloredo-Mansfeldové nepozbyl české občanství, avšak pro vydání majetku nebyla splněna další podmínka - rozhodné období a důvody konfiskace.

"Majetek byl otci žalobkyně konfiskován v roce 1942 pro postoje nepřátelské říši a podle ústavního soudu to není rasová perzekuce, která by byla v případě splnění dalších podmínek důvodem k vydání majetku," řekl dnes novinářům Rott.

Zámek v Opočně tedy bude nadále spravovat Národní památkový ústav. Právní zástupce Kristiny Colloredo-Mansfeldové Vlastimil Nedomel po jednání řekl, že se proti rozsudku rychnovského soudu odvolá.

Dědicové Colloredo-Mansfeldů usilují o rodový majetek již více než deset let. Kromě zámku se soudí o pozemky, cenný kočár či několik tisíc předmětů z mobiliáře zámku. Památkový ústav jejich hodnotu odhaduje na více než miliardu korun.

Martin Hromádka, Jiřina Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme