Nové sanitky budou žluto-zelené, podle části záchranek je změna barvy zbytečná

Nově pořizované sanitky záchranné služby mají v budoucnu vypadat ve všech krajích stejně – základem bude žlutá barva se šachovnicovým zeleným reflexním pruhem a výraznější nápisy. Rozhodlo tak ministerstvo zdravotnictví. Podle některých záchranek je jednotný vzhled zbytečný a jen zvýší náklady. Vozů pořízených do konce roku 2013 se změna netýká.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sanita záchranky pardubického kraje | Foto: Iveta Záleská

Podle ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze není problém v samotné podobě nových sanitek. Vadí mu však, že bude jednotný nátěr povinný pro všechny nové vozy ve všech krajích. Tvrdí, že jde o unikátní nařízení v Evropě i ve světě.

„Sanitní vozy záchranných služeb jsou jakousi identitou dané organizace, některá grafická provedení, která máme, splňují normy, které dosud platily, platí a budou platit v EU. Naše ministerstvo přišlo s něčím překotným a to je zcela jednotný model, který EU pouze doporučila, nikoliv nařídila,“ vysvětluje Schwarz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz

Podle něj je české ministerstvo zdravotnictví „papežtější než papež“ a řeší problémy, které by vůbec řešit nemuselo.

Například pražská záchranná služba má v garážích celkem 56 vozidel, jsou sice žlutá, ale mají oranžový pruh. Šéf pražské záchranky míní, že lidé jsou na současnou podobu sanitek zvyklí a i cizinci snadno pochopí, že jde o vůz zdravotníků.

Podle vyhlášky se v nových barvách musí objevit sanitky vyrobené až po roce 2013. Současné vozy záchranek se přebarvovat nemusejí a mohou dosloužit ve stávající podobě. Do poloviny příštího roku však musí být na všech vozech nápis „zdravotnická záchranná služba“ o výšce minimálně 15 centimetrů.

Nové sanitky budou žluté, na bocích budou mít retroreflexní, pravidelně se střídající obdélníky zelené a žluté barvy o minimálním rozměru 590×300 mm v jednom nebo dvou vodorovných pruzích vytvářejících šachovnici. Na bocích bude nápis „Zdravotnická záchranná služba“ o minimální výšce písmen 150 mm a název poskytovatele zdravotnické záchranné služby. Na střeše bude volací značka radiostanice vozidla o minimální výšce písmen 150 mm.

„To je taky dobrý fór! Na některá auta se to ani nevejde. V některých krajích mají octavie combi, zkuste na toto vozidlo nápis dát. Nemluvě o tom, že tam máte mít i nápis celého kraje. To bude auto plné nápisů, bude to pojízdný billboard a ne sanitní vůz,“ diví se Schwarz.

Záchranky prý návrh ministerstva připomínkovaly a na problémy předem upozorňovaly.

Zhruba polovina českých záchranek podle serveru Týden.cz už ale nařízení ministerstva předběhla a své vozy předepsanými šachovnicemi polepila. Má je například jihočeská záchranka.

Vyhláška diktuje také nové vybavení auta, má v něm být třeba injektomat a infuzní pumpa pro přesné dávkování léčiv. „V přednemocniční neodkladné péči se používají minimálně nebo vůbec. Považujeme to za zbytečné plýtvání penězi,“ tvrdí šéf pražské záchranky. V celé republice by podle něj mohlo provedení nové vyhlášky stát až půl miliardy korun.

Petr Král, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme