Nově schválené Národní zdravotní registry jsou pod palbou kritiky

Čeští poslanci schválili vznik Národních zdravotnických registrů. Budou to obří databanky se spoustou údajů o každém obyvateli země. To by nebyl problém, kdyby data byla anonymní a kdyby k nim neměly mít přístup až tisíce dalších lidí, zejména lékařů, ale také úředníků. Registry vzniknou od 1. července příštího roku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Heger

Leoš Heger | Foto: Filip Jandourek

„V žádném případě k registrům nebudou mít přístup tisíce lidí, ale desítky. Ti budou mít velmi pečlivě zvažované oprávnění vstupu. Navíc takové registry už u nás dávno existují. 30 let u nás existuje registr onkologických pacientů. Několik let existuje dalších sedm registrů. Zákon je jen vyjmenovává a dává jim nějaké mantinely, aby mohly fungovat tak, aby to nikoho neohrozilo. V podstatě se jen kodifikuje stav, který už tady je. Doufáme, že dokážeme, že se nejedná o žádného velkého bratra,“ odmítá ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Národních zdravotních registrech mluvili na Rádiu Česko ministr zdravotnictví Leoš Heger a Michal Sojka, mluvčí České lékařské komory

„Je sice pravda, že některé registry existují, ale tímto se do nich přidávají některá data, která jsou tam podle našeho názoru zbytečná. Například registr rodiček, kde se dává osobní anamnéza, ale také údaje o povolání otce a další věci soukromého rázu, které jsou podle našeho soudu zbytečné,“ oponuje Michal Sojka, mluvčí České lékařské komory.

Dalším příkladem je podle něj Registr zdravotnických pracovníků, tedy lékařů. Takový registr ale už ze zákona vede Česká lékařská komora. Připravila ho na vlastní náklady, stál 400 000 a je k dispozici.

pir, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme