Nové sídlo RFE zůstává neznámou

Stěhování rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa z centra Prahy má za sebou další kolo jednání. Ministr zahraničí Jan Kavan se kvůli tomu opět sešel s prezidentem stanice Thomasem Dinem. Ani tato schůzka ale nepřinesla odpověď na otázku kam rádio přestěhovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rádio Svobodná Evropa | Foto: Jan Rosenauer

Po teroristických útocích na Spojené státy představuje sídlo stanice v bývalé budově Federálního shromáždění v centru Prahy vysoké bezpečnostní riziko a obě strany se proto už několik měsíců snaží najít pro rádio novou přijatelnou adresu. Jak potvrdil mluvčí ministerstva Aleš Pospíšil, jednání budou pokračovat.

"Optimální budova v optimální lokalitě zatím nalezena nebyla, ale stále si myslíme, že není nereálné takovou budovu nalézt ještě v první polovině tohoto roku, aby poté mohlo začít konkrétní stěhování Radia Svobodná Evropa," uvedl Pospíšil.

Jasné je podle Pospíšila stále jen to, že stěhovat se bude. "Pochopitelně platí, že nové sídlo RFE musí splňovat všechna náročná kriteria, která jsou s vysíláním této společnosti spojena. A proto ty současné rozhovory mají v podstatě technický charakter a předně je dobré, že v tuto chvíli již nestojí otázka, zda se stěhovat, ale kam se stěhovat," řekl mluvčí.

Česká strana původně vytipovala deset vhodných objektů, kam by se sídlo Svobodné Evropy mohlo přemístit. Rozhlasová stanice je ochotná přestěhovat se do budovy, která bude nejen přiměřeně velká a vybavená, ale která bude i poblíž trasy metra. To byl také důvod, proč zatím odmítla většinu nabízených objektů.

Pospíšil také nevyloučil, že by se pro Svobodnou Evropu mohla postavit úplně nová budova. "Těch variant je několik, je to součástí jednání. O detailech v tuto chvíli po dohodě obou stran hovořit nebudeme," dodal.

Sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda v centru Prahy již od loňského září hlídají vojáci i policisté, což přináší značné dopravní komplikace v okolí budovy. Stávající bezpečnostní opatření projedná v pátek meziresortní krizový štáb.

Lenka Šumová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme