Nové sociální karty začnou postižení dostávat nejpozději do konce června

Nové sociální karty, na které se mají vyplácet všechny sociální dávky, začnou postižení dostávat podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka nejpozději do konce června. Ministerstvo podepsalo smlouvu na zajištění karet s Českou spořitelnou, která zvítězila ve výběrovém řízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek představuje novou kartu, na kterou se mají vyplácet všechny sociální dávky | Zdroj: ČTK

Ministerstvo předpokládá, že spořitelna do konce prvního pololetí zahájí vydávání karet. Dodavatel je prý schopen vydávat denně 7 až 10 tisíc karet a do konce roku má být mezi lidmi zhruba milion karet.

„Karta bude umět vyplácet dávky třemi způsoby – přes bankomat, převodem na účet nebo nákupem u obchodníka. Karta bude plnit i autentizační funkci pro vstup do informačních systémů veřejné správy. Třetím způsobem použití je identifikace, což se týká především průkazů ZTP pro zdravotně postižené,“ vysvětluje smysl zavedení karet náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sociálních kartách diskutovali náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása

„Občan si bude moci vybrat, který ze způsobů použije. Jediný rozdíl je u dávek hmotné nouze, kde má ze zákona plátce právo určit způsob výplaty. Plátce také bude moci určit, že část dávky bude možné utratit pouze nákupem a jen část si vybrat v hotovosti. Podobný systém funguje u dávek hmotné nouze, kdy je část vyplácena v poukázkách,“ uvádí Šiška.

Přes Českou spořitelnu sice už příští rok proteče asi 86 miliard korun, podle náměstka ministra práce a sociálních věcí ale stát nebude projekt stát nic: „Stát České spořitelně nezaplatí ani korunu, tento projekt nemá žádné nároky na veřejné finance a zároveň nemá žádné nároky na příjemce dávek. ČS jako dodavatel zaplatí celý systém a logistiku, obchodní model může být podobný jako u běžných karet.“

Základní služby podle něj budou bezplatné. „Patří mezi ně jeden výběr z bankomatu zdarma, jeden převod dávky na svůj účet zdarma, a nákup u obchodníků není omezen a bude také zdarma. Výběr v jiných bankomatech budou zpoplatněny standardním ceníkem České spořitelny,“ dodává Vladimír Šiška.

Rada postižených karty kritizuje

Nový systém kritizuje především Národní rada osob se zdravotním postižením. „Vůbec nevidím smysl toho, proč má občan, který má ze zákona nárok na nějakou sociální dávku, mít nějakou kartu a prostřednictvím České spořitelny inkasovat tyto dávky. Domnívám se, že je to především obchodní záměr, je to zvýhodnění jedné banky proti druhým,“ míní předseda sdružení Václav Krása.

„Já myslím, že je to úplný nesmysl. Každý má dnes účet nebo si peníze nechává poslat poštou a vůbec nevidím smysl karet. Je to pouze další privatizace veřejného prostoru. Já bych České spořitelně vzkázal, že když už získala tak lukrativní zakázku od státu, tak že by aspoň měla upravit svoje provozovny tak, aby byly bezbariérové,“ upozorňuje Krása.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o jedné byl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása

Národní rada osob se zdravotním postižením podle něj už zaznamenala také první problémy s výplatou dávek: „Příspěvek na péči je zpožděn asi o týden, další dávky nejsou prakticky téměř vypláceny, pokud jde o osoby se zdravotním postižením, protože systém dávek je nový a lidé si teprve o další dávky žádají.“

Se zavedením karet počítá Drábkova sociální reforma, která začala platit od ledna. Všechny dávky od státu teď vyplácejí úřady práce. Už od začátku roku je původně měly vydávat na karty.

Na karty by lidé měli začít dostávat všechny sociální dávky, příspěvky a podpory. Projekt od začátku kritizovaly opoziční strany, odbory i rada postižených.

ČRo, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme