Nové syntetické drogy zmizely z obchodů, začala platit novela

Všech dvacet kamenných prodejen nových syntetických drog v České republice jejich dnes majitelé uzavřeli. Začala totiž platit novela zákona, která rozšířila seznam zakázaných psychotropních a omamných látek. Zároveň jsou nedostupné i internetové stránky, kde se drogy nabízely k legálnímu prodeji. Kriminalisté se ale obávají, že prodejci už mají připravený nový sortiment drog.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smile shop

Smile shop | Foto: F. Tichý

Uzavření všech takzvaných Amsterdam shopů potvrdil Radiožurnálu ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem prodeje nových syntetických drog sleduje reportér Ľubomír Smatana

„Je to mu tak a bylo to očekávatelné. Prodejci mají v tomto obchodu své peníze a byznys je sám o sobě založen na tom, že se obchod provádí právě v zemích, kde regulace těchto látek není,“ uvedl Frydrych.

Stejně postupovali po zákazu i prodejci v Polsku. Právě Poláci vymysleli prodej syntetických drog, které nebyly na seznamu zakázaných látek. Navíc je označovali jako sběratelské předměty, čímž obešli zákon a státní orgány nedokázaly zasáhnout.

Všechno změnila až novela, kterou poslanci přijali v březnu a platit začala ode dneška. Seznam zakázaných látek rozšiřuje o tři desítky nových drog.

Uživatelé proto nakupovali na poslední chvíli. Například v pražské prodejně v ulici Na Poříčí se včera večer netrhly dveře, protože prodejci snížili ceny a drogy prodávali za zlomek ceny.

Nové syntetické drogy byly i tak poměrně levné a přitom velmi silné. Dávka za 50 korun udržela uživatele v excitovaném stavu 24 hodin.

Prodejci mají způsob, jak zákon obejít

V Ostravě na Stodolní ulici visí na Amsterdam shopu cedule, že obchod je uzavřen z důvodu nového zákona. Hned pod tím je ale dodatek, že v úterý v 15 hodin se otevírá znovu.

Potvrzují se tak obavy, že výrobci drog neustále vymýšlejí nové látky, na které se ani rozšířený seznam zakázaných chemických sloučenin vztahovat nebude. Stačí, když chemici lehce pozmění složení a dají látce jiný název. To očekává i šéf Národní protidrogové centrály.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji syntetických drog mluvil v Ozvěnách dne ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych

„V České republice máme připravenu pracovní skupinu, která se bude podlet na novele zákona o drogách, a tam bychom rádi definovali nějaký způsob, který nám umožní flexibilně reagovat na měnící se nabídku na trhu,“ říká Frydrych.

Na severu Moravy se obchody s takzvanými sběratelskými předměty objevily už v období loňských Vánoc a postupně se rozšířily do celé České republiky.

Podle původních předpokladů se narkotika dovážela z Polska, kde bylo svého času na 1300 podobných prodejen. Policie ale už objevila v Českém Těšíně i jejich výrobnu, kterou vlastnili polští občané.

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil si však myslí, že mefedron, tedy báze, na které se syntetické drogy vyrábějí, přichází ve velkém z Číny, odkud byl poprvé dovezen jako hnojivo.

Ľubomír Smatana, Martin Hromádka, Dominika Rojtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme