Nově založený Fond kinematografie zatím nefunguje, filmaři musí čekat

Nově založený Fond kinematografie zatím stále nemůže přijímat žádosti o peníze. Původně měl dotace vyřizovat už v dubnu, nyní jeho správci slibují, že začnou během května. Filmaři proto s natáčením umělecky náročnějších filmů vyčkávají a některým festivalů dokonce hrozí zánik.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filmové kopie | Foto: European Commission Audiovisual service

Kasovní trháky určitě nenatáčí ani oceňovaná dokumentaristka Helena Třeštíková. Sponzoři jí peníze nedávají a bez dotací by se neobešla.

„Žádala jsem mnohokrát na svoje projekty a dá se říct, že většina toho, co dělám, by bez podpory Fondu kinematografie nevzniklo,“ potvrzuje režisérka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč filmaři zatím marně čekají na státní podporu, zjišťovala redaktorka Michaela Vetešková

Dokument Katka, který mapuje třináct let života narkomanky, získal Českého lva. Třeštíkové Soukromý vesmír ocenili loni i odborníci na festivalu v německém Leipzigu a film s názvem René dostal v roce 2008 evropského Oskara, tedy cenu Evropské filmové akademie.

I podle ředitelky Fondu kinematografie Heleny Bezděk Fraňkové se český film bez státní dotace neobejde. A zdůrazňuje, že mluví o filmech uměleckých, dokumentárních a hlavně o snímcích určených dětem a mládeži.

„Smysl Fondu kinematografie je takový, že kinematografie jako taková, což znamená development, scénáře, vývoj díla, výroba, distribuce, není podporována z žádného jiného systému státní podpory,“ připomíná ředitelka.

Čeká se na souhlas Bruselu

Až fond oznámí, že má takříkajíc otevřeno, bude u jeho dveří pěkný nával. Zatím ale filmaři ani producenti žádosti podávat nemohou.

Evropská komise stále oficiálně neposvětila existenci tohoto fondu, i když na jeho vzniku spolupracovala a s jeho fungováním souhlasí.

„Projektů je tam samozřejmě spousta. Všichni hystericky volají a různě tvrdí, že zavřou všechny festivaly a tak dále. Vyhrožují tím všechny festivaly, pochopitelně. Peněz z veřejných zdrojů vždycky bude čím dál míň,“ dodává Helena Bezděk Fraňková.

Ve Fondu kinematografie má být 230 až 250 milionů korun.

Michaela Vetešková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme