Nově zvolenému prezidentovi bude okamžitě v patách ochranka

Kdo bude novým prezidentem, se dozví občané Česka již dnes zhruba hodinu a půl od zavření volebních místností. Na jméno toho, kdo usedne na Hradě po Václavu Klausovi, čeká i policie. Ta bude totiž hned po vyhlášení výsledků hlídat hned dva prezidenty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž z plastové pistole (na snímku)

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž z plastové pistole (na snímku) | Zdroj: ČTK

Policejní ochranka bude mít ve službě hned dva týmy: jeden se bude pohybovat jako do dneška kolem Václava Klause.

Druhý pak bude v patách nově zvolené hlavě státu, a to i přestože se vítěz druhého kola volby oficiálně ujme funkce až 8. března.

„Může se samozřejmě stát terčem nějakého útoku a v případě, že by byl zneschopněn či by došlo k nějakému fatálnímu zákroku proti němu, tak by se Česká republika dostala do problémů,“ vysvětluje bezpečnostní expert Andor Šándor a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak funguje prezidentská ochranka, zjišťoval redaktor Petr Medek

„Jsem si zcela jist, že do 7. března, kdy končí mandát prezidentu Klausovi, tak bychom nebyli schopni zvolit dalšího prezidenta.“

Náměstek policejního prezidenta Tomáš Kužel dodává, že opatření u Karla Schwarzenberga by bylo jiné než u Miloše Zemana.

„Pan Schwarzenberg z titulu toho, že je ministr zahraničních věcí, v současné době již ochranu ze strany policie má. Na ochraně pana Zemana, pokud se stane prezidentem republiky, se budeme samozřejmě dohadovat v tomto týdnu,“ říká Tomáš Kužel.

Počet lidí se sluchátky v uších kolem Karla Schwarzenberga by se ale musel zvýšit. Kolik přesně by se jich na jeho ochraně podílelo, nechce policie z taktických důvodů říct.

Miloš Zeman se do ochranné služby pravidelně opírá kvůli útoku na Václava Klause v Chrastavě. Že by bodyguary ze své blízkosti vyhnal, tomu ale Andor Šándor nevěří.

„Přístup v tom, že by ochranku odmítl, že by to bylo krajně nezodpovědné, a věřím, že to Miloš Zeman neudělá. I výkon ochrany se dá dělat kultivovaně, dá se dělat i s ohledem na místa, kam chráněná osoba jde,“ tvrdí Andor Šándor.

Hlavní požadavky prezidentů: nenápadnost a respekt k soukromí

Na tom, aby byla ochranka co možná nejvíc nenápadná, trval bývalý prezident Václav Havel.

„Prezidentu Havlovi velmi záleželo na tom, aby ochranka byla velmi málo viditelná, aby neobtěžovala jeho a jeho okolí,“ vzpomíná Havlův šéf protokolu Miroslav Sklenář.

Na ochranku měl Havel nárok i po svém odchodu z Pražského hradu, a to až do své smrti. Stejné právo mají všichni bývalí prezidenti, takže osobní strážci nezmizí ani z blízkosti Václava Klause.

Petr Medek, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme