Nově zvolený prezident Zeman: Budu se snažit být hlasem všech občanů

Příštím prezidentem České republiky se stane Miloš Zeman. V souboji o Hrad získal o půl milionů hlasů víc než jeho protikandidát Karel Schwarzenberg. Na první povolební tiskové konferenci poděkoval všem voličům a ocenil jejich aktivitu. Zeman také poblahopřál svému soupeři k čestnému druhému místu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První prezident České republiky zvolený přímou volbou | Foto: Filip Jandourek

„Vážím si i těchto voličů, protože svojí volební účastí projevili své aktivní občanství. A to je to, o co by nám všem mělo jít,“ prohlásil na adresu Schwarzenbergových voličů.

„Slibuji, že jako prezident zvolený přímou volbou občanů se budu snažit být hlasem všech občanů,“ dodal s tím, že chce zastupovat dolních deset milionů občanů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Martin Drtina sledoval projev Miloše Zemana v jeho volebním štábu

Svůj volební úspěch považuje Zeman za přesvědčivý. Volební klání přirovnal k fotbalovému zápasu. Doteď prý proti sobě hrály Sparta a Slavie, od nynějška se ale jedná o hru národní reprezentace.

Nové funkce se Zeman ujme 8. března a v rámci první zahraniční cesty navštíví tradičně Slovensko. Tým prezidentových spolupracovníků prý příliš měnit nechce.

„S výjimkou tajemníka a šoféra si na Hrad nikoho nevezmu. To znamená, nedomnívám se, že i svoje nejlepší kamarády by měl jakýkoliv politik pověřovat jakýmikoliv funkcemi. Je daleko rozumnější, a moje vláda v roce 2002 proto navrhla zákon o státní službě, aby administraci dělali úředníci, nikoliv politici,“ upozornil.

Novým prezidentem bude Miloš Zeman, Karla Schwarzenberga porazil o půl milionu hlasů

Číst článek

Vítěz voleb dorazil mezi své příznivce do volebního štábu v pražském Top Hotelu za bouřlivého potlesku a skandování "Ať žije Zeman". K mikrofonu ho kromě dcery Kateřiny doprovodila také herečka Jiřina Bohdalová.

Miloš Zeman oběma ženám poděkoval jako zástupkyním všech, kdo ho podporovali a pomohli mu vyhrát volby. Díky vyjádřil také svému volebnímu týmu.

Asi dvacetiminutový projev, který nově zvolený prezident proložil řadou bonmotů i zpěvem státní hymny, přerušovali jeho straníci ze SPOZ hlasitými projevy nadšení.

Martin Drtina, Martin Veselovský, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme