Nově zvolený šéf KSČM Filip se nechystá měnit stranickou politiku

Politika KSČM se nebude pod staronovým vedením Vojtěcha Filipa měnit. Filip, kterého liberecký sjezd znovu zvolil do čela strany, tímto prohlášením reagoval na leták, který koloval mezi delegáty sjezdu. V dokumentu členové radikálního křídla strany kritizovali Filipovu politiku v čele KSČM. Dnes sjezd dovolit také zbytek vedení strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

VIII. Sjezd KSČM v Liberci, Vojtěch Filip | Foto: Filip Jandourek

Vojtěcha Filipa na postu předsedy a Petra Šimůnka jako jeho statutárního zástupce doplní v čele strany znovu poslankyně Miroslava Vostrá, jako místopředsedkyně pro ekonomiku. Do vedení strany se vrátil také poslanec Jiří Dolejš, coby místopředseda pro odborné zázemí, občanský sektor a mládež.

Petr Šimůnek, který bude mít na starosti regiony a kraje i přípravu krajských a senátních voleb, představil své cíle: „Samozřejmě nárůst členské základny, to je první věc. Teď nás čekají volby, to znamená posílení v těch krajských článcích. Obhájení mandátu ve volebním obvodu Chomutov a pokud možno ještě některý ze senátorů by nám udělal velikou radost.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček shrnuje sjezd KSČM

Poprvé vzešlo celé vedení přímo ze sjezdu. Jiří Doleš tak čeká, že mandát místopředsedů proto bude silný. „Tento sjezd je něčím mimořádný. My jsme v minulosti sjezdem volili předsedu ústředního výboru a místopředsedové byli voleni ústředním výborem. Tento sjezd měl neývale vysoký počet delegátů. To je reprezentativní vzorek členské základny. Takže ten mandát od sjezdu je poměrně silný a samozřejmě to znamená nejenom důvěru, ale i odpovědnost,“ myslí si.

Liberecký sjezd byl úspěšný také podle staronového šéfa strany Vojtěcha Filipa: „Zejména jsem schválili program naší práce, zvolili jsme si politickou linii, pod kterou půjdeme do nejbližších voleb. Půjdeme do další politické práce mezi občany České republiky. Půjdeme do takové práce, která má jiný ohlas. Ti, kteří říkali v roce 1989 a 1990, že KSČM postupně vymře, se toho nedočkali.“

Voliči KSČM stárnou

Skutečnost, že voliči stárnou, je nicméně největším problémem strany, myslí si komentátor Radiožurnálu Petr Nováček. Dodává, že KSČM sice přijímá i mladé členy, tento proces je ale jen pomalý.

„Když nám rozdávali pořadatelé před čtyřmi lety takovou velmi podrobnou brožuru o Komunistické straně Čech a Moravy, tak tam byl uvedený průměrný věk členů strany 70 a půl roku. V té dnešní brožuře jest uvedeno 75 let,“ shrnuje.

K významným změnám v KSČM teď podle něj nedojde, protože jedinou novou tváří nově zvoleného vedení je první místopředseda Petr Šimůnek. Nováček se také domnívá, že pokud v budoucnu nebude společenská poptávka, výraznější prostor si nezíská ani levicovější křídlo KSČM.

VIII. Sjezd KSČM v Liberci, (zleva) Petr Šimůnek, Vojtěch Filip, Miloslava Vostrá a Jiří Dolejš | Foto: Filip Jandourek

„Pokud nenastane zásadní změna v tom smyslu, že by se jaksi výrazně zdramatizovala politicko-ekonomická situace a toto vedení by bylo přitlačeno radikálnějšími členy KSČM k nějakému důraznějšímu kurzu,“ vysvětluje. Takovýmto kurzem by mohl být radikálnější politický projev nebo zapojování do stávek.

Komunisté se teď pod staronovým Filipovým vedením budou více prosazovat ve sněmovně, myslí si Nováček, a budou se také snažit spolupracovat s některými občanskými sdruženími. „O spolupráci s jinými politickými stranami tady víceméně nepadla ani řeč,“ uzavírá.

Petr Nováček, Václava Marešová, Věra Pfeifferová, pir, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme