Nové zvony pro svatovítskou katedrálu dostaly požehnání od Dominika Duky

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě byly slavnostně požehnány tři nové zvony. Vrátily se na místo svých předchůdců, které byly bezmála před sto lety zrekvírovány a roztaveny pro potřeby první světové války. Čtveřici velkých zvonů, z nich největší Zikmund váží 16 tun, doplnily tři menší. Jejich pořízení přišlo na milion šest set tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svěcení zvonů v katedrále sv. Víta | Foto: Jan Jandourek

„Je to poprvé po listopadu 1989, co se světí zvony ve svatovítské katedrále, a to si myslím, že je důležitá událost nejenom pro arcidiecézi, ale určitě pro Prahu jako celek,“ připomíná důležitost žehnání novým zvonům historik Jaroslav Šebek.

Podle něj jde o důležitý signál a určité obnovení tradice: „Zvony do jisté míry vytváří vnější společenství mezi lidmi, protože vyzvání jak při radostných, tak při tragičtějších událostech.“

„Jsou to i takové symboly, ke kterým se vzhlíží nejenom z církevní roviny,“ upřesňuje Šebek.

Dominik, Marie a Ježíš

Tři nové zvony se jmény Dominik, Marie a Ježíš vznikly ve zvonařské dílně v Brodku u Přerova. Jejich autorkou je Leticie Vránová-Dytrychová, nositelka rodinné tradice. Před slavnostním požehnáním zvonům prozradila, že za nejnapínavější okamžik při jejich výrobě považuje odlévání.

„Moment, kdy tam ten kov vtéká, má skoro oranžovou barvu jako láva, když teče, a má 1200 stupňů. Přitom vydává různé, velmi divoké tóny, hlasy, dunění,“ líčí část výrobního procesu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl historik Jaroslav Šebek

O to, aby zvony správně zněly, se starají dvě desítky zvoníků, mezi kterými je i několik žen. Hlavním zvoníkem je Tomáš Stařecký. Podle něj teprve v kompletní sestavě budou svatovítské zvony vydávat ten správný zvuk. Pro veřejnost bude zvonění plnější, říká.

Patrony tří nových zvonů jsou předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, manželka prezidenta Livia Klausová a rektor ČVUT Václav Havlíček. Zvony doplnily sestavu čtyř starších, které nesou jména Zikmund, Václav, Jan Křtitel a Josef.

Symbolická sedmička

V katedrále svatého Víta je tedy nově zvonů sedm, což není náhoda. Sedmička je v náboženské tradici vnímána jako číslo dokonalosti. Sčítají se v ní čtyři přírodní živly a symbolika trojjediného Boha.

Podle kardinála Dominika Duky je doplnění plného počtu zvonů v katedrále proto dobré znamení: „Když katedrála svatého Víta dnešním dnem - tímto posvěcením - znovu dostává tento dokonalý počet, můžeme si jaksi představit, že je to určitý signál na dobré časy.“

Tři nové zvony se poprvé rozezní 12 května, v den 450. výročí obnovení arcibiskupství. Svůj podíl na tom má i Český rozhlas, jehož technici pomáhali upravit zvukovou aparaturu v katedrále.

Jan Herget, Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme