Nového předsedu by si ČSSD mohla zvolit na jaře, prohlásil Chovanec. Kandidaturu nevyloučil

Případný mimořádný volební sjezd ČSSD by se mohl uskutečnit na jaře příštího roku, míní statutární místopředseda sociální demokracie Milan Chovanec, jenž nyní stranu vede. Zda by kandidoval na předsedu, ale nesdělil. Cílem je podle něho uspět v říjnových volbách do sněmovny.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mimořádná schůze Sněmovny svolaná z popudu ODS a TOP 09 k údajnému zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím. Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

"Sociální demokracie teď má jediný úkol, uspět ve volbách. Všechno ostatní je zbytečná debata pro mě," uvedl Chovanec. Co bude po podzimních volbách do dolní komory, bude sociální demokracie řešit až po nich, dodal.

Politické strany chystají vyvrcholení předvolebních kampaní na podzim

Číst článek

Na dotaz na volební sjezd Chovanec řekl, že letos by se s jistotou nestihl. "Pokud bude mimořádný sjezd, tak realistický termín bude březen příštího roku," řekl.

Volební lídr ČSSD, stranický místopředseda Lubomír Zaorálek v rozhovoru pro dnešní Právo uvedl, že jeho plánem je uspět ve sněmovních volbách a následně se ucházet o pozici stranického předsedy. "To je můj plán, ale musím nejdříve předložit výsledek," řekl.

Volební sjezd měli sociální demokraté letos v březnu v Brně, předsednickou funkci na něm na další dva roky obhájil Bohuslav Sobotka. Stranu tedy měl vést jako lídr i do sněmovních voleb, v polovině června se ale pozice v čele strany vzdal.

Důvodem byly i klesající preference nejsilnější vládní strany v předvolebních průzkumech, z nichž některé přisuzovaly ČSSD zisk jen deseti procent hlasů.

Sobotka zůstal premiérem a dál vede kandidátku sociální demokracie na jižní Moravě. Vedení strany převzal z pozice prvního místopředsedy ministr vnitra Chovanec, volebním lídrem se stal ministr zahraničí Zaorálek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme