Nového šéfa armádního letectva přijal prezident

Nastupujícího velitele letectva Františka Padělka dnes na Pražském hradě přijal prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Havel. Hlava státu při té příležitosti osobně poděkovala i jeho předchůdci Ladislavu Klímovi. Devětačtyřicetiletý Padělek si jako svůj hlavní cíl vytkl bezpečnost vzdušných sil. Je také jednoznačným zastáncem nákupu nadzvukových stíhaček. Konečné rozhodnutí ale leží na vládě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Padělek při setkání s prezidentem řekl, že vojenští letci předpokládají, že budou mít k dispozici nové nadzvukové stíhací letouny. Vojáci jsou však podle něj připraveni i na variantu, že by disponovali pouze lehkými bitevními letouny L-159. "Vojáci vždycky musí připravovat varianty na všechny předpokládané situace, samozřejmě i toto je předpokládaná situace, zvažovali jsme tuto variantu, ale jako nastupující velitel vzdušných sil jsem přesvědčen, že to bude jenom varianta "do šuplíku" a že realita bude spolu s nadzvukovými letouny."

Ve výběrovém řízení na nákup stíhaček zůstal jako jediný letoun Gripen konsorcia SAB a British Aerospace. Právě skutečnost, že někteří politici začali zpochybňovat nutnost vyzbrojení armádního letectva stíhacími stroji údajně zapříčinila předčasný odchod generála Klímy z funkce. Ten ještě včera řekl, že už v příštím roce by mohli mít letci k dispozici komplexní trenažér pilotování bitevníků L-159, který vyvíjejí Letecké opravny ve Kbelích. Dostat by ho měly jednotky v Čáslavi a v Náměšti nad Oslavou.

Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme