Novela má ochránit český sociální systém

Lidem ze zemí Evropské unie, kteří by chtěli zneužívat český sociální systém, budou moci úřady zrušit povolení k pobytu v republice. Dávky by naopak mohly v určitých případech přiznat i tomu, kdo v České republice nepracuje. Počítá s tím novela zákona o sociálním zabezpečení, kterou schválila Poslanecká sněmovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě | Foto: F. Tichý

Místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Josef Janeček z KDU-ČSL přezdívá této zákonné úpravě "zábrana putování za sociálním sluncem". Novela má totiž zabránit tomu, aby se k nám stěhovali ti, kteří mají záměr v podstatě likvidovat u nás štědřejší sociální systém.

"A to tím, že stanovuje pro občany Evropské unie určité podmínky, které musí splnit předtím, než by měli nárok na nějakou sociální dávku. Například jestliže u nás pracoval, tak že musel pracovat alespoň pět let z posledních 10 let, aby měl na nějakou dávku nárok, a aby u nás byl přihlášen k trvalému pobytu po dobu alespoň tří měsíců, a tak dále," vysvětlil Janeček.

Novelu zákona o sociálním zabezpečení ještě posoudí Senát. Očekávanou další novelu ze sociální oblasti, která počítá s tisícikorunovým příspěvkem rodičům prvňáčků na nákup školních pomůcek, dnes poslanci schvalovat nebudou. Po předložení pozměňovacích návrhů totiž Sněmovna zjistila, že nebyla naplněna jednací lhůta, a o normě tak rozhodnou zřejmě příští týden.

Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme