Novela má policii umožnit vstup do objektu a zabavení týraných zvířat

Ministerstvo zemědělství navrhuje umožnit policii vstoupit do soukromého bytu nebo domu pro podezření z týrání zvířete. Vláda bude návrh novely zákona na ochranu zvířat proti týrání projednávat na dnešním jednání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Týraný a vyhublý pes

Týraný a vyhublý pes | Foto: Krajská veterinární správa pro Středočeský kraj

Podle Jana Žáčka z ministerstva zemědělství chce úřad předcházet zraněním nebo smrti lidí z okolí týraných zvířat: „Týrané zvíře, které trpí například nedostatkem vody, krmiva, či veterinární péče může být ve stresu, a v důsledku toho mohou ohrožovat zdraví osob v blízkosti obydlí chovatele.“

Týraná zvířata by mohl stát jejich chovatelům do budoucna zabavit, nebo zakázat krutým majitelům chov dalších zvířat.

Například ženu souzenou předloni v létě za týrání 40 psů by bylo možné podle nových pravidel potrestat přísněji – v té době jí soud chovatelskou činnost zakázat nemohl. Psi se dostali do ostravského útulku, kde 10 z nich podle jeho vedoucího Jaromíra Somerlíka museli utratit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Světlana Zvěřinová z Nadace na ochranu zvířat hodnotila připravovanou novelu v Ranním interview Radiožurnálu

„Byli ve zuboženém stavu, vyhublí, zablešení. Doga má mít zhruba kolem 50 kilo a měla 20. Byly to hrozné pocity, v životě jsem nic takového nezažil,“ vzpomíná.

Policie se při vstupu do objektu nemusí prokázat žádným povolením, stačí podezření, že dochází k týrání zvířat. Současný zákon umožňuje policii vstoupit pouze na pozemek rodinného domu nebo do blízkosti bytu, kde týrané zvíře žije.

Jediným orgánem, který stanoví, zda je nakládání majitele se zvířetem týráním, je Státní veterinární správa. Může rozhodnout o odebrání zvířete a předběžném opatření v případě, že zvířeti hrozí i smrt, pokud by nebylo odebráno.

„Máme z novely celkově pozitivní dojem, nesmíme ovšem zapomenout, že jsme na začátku schvalovacího procesu,“ řekla Radiožurnálu Světlana Zvěřinová z Nadace na ochranu zvířat. Celkově se podle ní zlepší podmínky pro zvířata jak v zájmových nebo hospodářských chovech, tak i v zoologických zahradách.

Majitel může o týrané zvíře lehce přijít

Za důležitou změnu Zvěřinová považuje, že při odebrání týraného zvířete se může změnit vlastnické právo majitele ke zvířeti. Dnes je sice možné tyranovi zvíře vzít a dát do náhradního zařízení, zvíře však pořád zůstává jeho majetkem a stává se, že si ho majitel vezme zpátky. Zvíře tak nemá šanci získat nového majitele, který by ho netýral.

Souběžná novelizace zákona o Policii ČR, která navazuje na předpisy Evropské unie, se má vztahovat i na případ, kdy majitel zemřel nebo je ve vězení.

Ministerstvo zemědělství bude také požadovat prokázání dostatečné odborné kvalifikace a způsobilosti po těch, kteří se podílejí na usmrcování zvířat, včetně řezníků na jatkách.

Novela se týká i zvířat určených k pokusům. „Lobby, která žije z chovu těchto zvířat, měla velké množství připomínek. My jako nadace jsme zásadně proti chovu zvířat pro laboratorní účely. Pro nás by bylo nejlépe, kdyby v paragrafu definujícím týrání se objevilo ještě jedno písmenko, podle kterého by bylo týráním i používání zvířat k laboratorním účelům. Ale to se nám asi dlouhodobě nepodaří zvrátit,“ přiznává Zvěřinová.

Květa Moravcová, Lucie Maňourová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme