Novela má umlčet kritiky nových staveb, tvrdí aktivisté. Ministerstvo to odmítá

Chystaná novela stavebního zákona může omezit lidem právo mluvit do toho, jaké stavby v jejich okolí vzniknou. Upozorňují na to občanští aktivisté. Připravovanou novelu kritizuje třeba Nadace Via. O normě má brzy rozhodnout vláda, která chce zjednodušit a zrychlit povolování staveb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba dálnice D8 | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

O setkání týkající se toho, co a jak se bude v obci stavět, bývá mezi lidmi tradičně velký zájem. Chtějí si říci své třeba k velkým developerským projektům.

Například loni v říjnu podali lidé z Jablonce nad Nisou víc než sto námitek a připomínek k návrhu nového územního plánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Občanští aktivisté varují před připravovanou novelou stavebního zákona. Jejich názor i reakci autorů zaznamenala Lenka Jansová

Občanští aktivisté se teď bojí, aby úřady nemohly vyhlašovat veřejné slyšení v rámci takzvaného procesu EIA, tedy vyhodnocení vlivů na životní prostředí, jen podle svého uvážení.

„Konkrétně si to můžeme představit tak, že kdyby obec chtěla postavit nějakou spalovnu například v místě bydliště některých občanů, tak celý proces bude pro občany obtížnější, že se do něj nebudou moci tak snadno zapojit jako dříve,“ upozorňuje Zdeněk Mihalco z Nadace Via.

Veřejnost o slovo nepřijde, oponuje ministerstvo

To, že autoři zákona chtějí umlčet kritiky nových staveb, odmítá ministerstvo pro místní rozvoj. Náměstek Jan Blecha z ČSSD vysvětluje, že veřejnost o slovo nepřijde, pokud bude mít zájem.

„Tam, kde bude docházet ke změně krajinného rázu v souvislosti s výstavbou, budou tam volně pohybující se živočichové nebo planě rostoucí rostliny, budou občanská sdružení informována příslušným stavebním úřadem a do deseti dnů se mohou přihlásit jako účastník konkrétního stavebního řízení a podávat proti územnímu rozhodnutí nebo stavebnímu povolení opravné prostředky,“ říká Blecha.

Nadace Via také upozorňuje, že o kácení stromů kvůli novým stavbám zatím rozhodovaly obce a obecní úřady ve správním řízení. Toho se mohla účastnit i veřejnost. Nadace se bojí, že nově budou úřady vydávat jen závazné stanovisko. A připomínku k němu bude možné uplatnit až při odvolání.

ČRo, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme