Česko 1:1 Rakousko

Novela náhubkového zákona je hotová, příští týden jde na vládu

Novela tzv. náhubkového zákona je hotová. Na jednání vlády s ní příští středu přijde ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Není vyloučené, že před poslance by se potom mohla dostat ještě na zářijové schůzi, tedy ještě před volbami.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paragraf modrý | Foto: Filip Rožánek

Zákon nově zavádí například u zveřejňování informací o lidech účastnících se trestního řízení institut veřejného zájmu. Také upravuje obecné případy, kdy je možné informace zveřejnit.

"Zavádíme paragraf, kde uvádíme výjimky. V případě, že je zveřejnění potřebné pro účely pátrání po osobách, tak k němu může docházet nebo když osoba jíž se zveřejnění týká vyslovila se zveřejněním písemný důkaz. Týká se to i odposlechů," dodává ministr Kocáb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Kocáb k novele náhubkového zákona

Novela musí být schválena už v prvním čtení

Pokud by se novela měla projednat do předčasných voleb, museli by ji poslanci definitivně odhlasovat už v prvním čtení.

"Váháme a nevíme jestli je dobré se snažit ji předložit ještě tomuto parlamentu anebo čekat až na nový. Zatím se rozhodujeme, že se budeme snažit doporučit, aby podle paragrafu 90 vyslovila sněmovna souhlas už v prvním čtení, jinak by to spadlo pod stůl," vysvětluje Kocáb.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michael Kocáb ke schvalování novely náhubkového zákona

Takzvaný náhubkový zákon vešel v platnost letos 1. dubna. Zákon byl od začátku kritizován zejména z řad novinářů a zástupců médií, zrušit ho ale chtěli i senátoři, kterým se nelíbila některá ustanovení.

Přečtěte si také:
Tisícovky lidí se podepisují pod petici za zrušení náhubkového zákona
Takzvaný náhubkový zákon je třeba změnit, vznikne expertní skupina
Poslanecká novela takzvaného náhubkového zákona má podporu vlády

Veronika Malá, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme