Novela o dalším vzdělávání má lékařům pomoci. Mnozí ji přesto kritizují

Poslanci dnes poprvé projednají novelu o dalším vzdělávání lékařů. Podle ministerstva zdravotnictví má usnadnit získání specializace po absolvování vysoké školy. Od novely si slibuje, že se do praxe dostanou odborníci rychleji. Návrh kritizují odborné společnosti i spolek Mladých lékařů. Podle nich se naopak v některých oborech vzdělávání zkomplikuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační sál. Ilustrační foto.

Operační sál. Ilustrační foto. | Foto: Fotobanka Pixabay

Šestileté studium medicíny na vysoké škole byl pro Júlii Miklošovou jen začátek její dráhy lékařky. Teprve v nemocnici začala sbírat první zkušenosti. Věnuje se dětem po úrazech. Je už 8 let po škole, ale zatím má jednu atestaci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci začnou projednávat novelu zákona o dalším vzdělávání lékařů, od které si ministerstvo slibuje, že se do praxe dostanou odborníci rychleji. Natáčela o tom Iva Vávrová

„Měla jsem atestaci z pediatrie, kterou jsem dělal po pěti letech. Teď se připravuji na atestaci z urgentního příjmu,“ vysvětluje dnes 33letá lékařka.

Před zkouškou ale musí získat povinnou praxi na jednotlivých odděleních. Julie by měla tři měsíce sloužit na záchranné službě. Jenže lékařů je málo a primáři mladší kolegy uvolňovat na stáže nechtějí.

„Už takhle jsme šíleně vytížení. Je nepředstavitelné, že by nás na tři měsíce pustili. Takže dosáhnout vzdělávání v pěti letech, které jsou dány podle vzdělávacího programu, je téměř nemožné,“ říká mladá lékařka.

Navíc lékař z malé nemocnice si často musí stáž na akreditovaném pracovišti sám zaplatit, a to je i několik tisíc korun. To je důvod, proč mladí doktoři chtějí hlavně do velkých zařízení, vysvětluje lékařka Júlia Miklošová:

„Pokud pracujete v malé nemocnici a potřebujete si udělat praxi na oddělení, které v té malé nemocnici není, jdete do velké nemocnice. Ale platíte jí za to, že si tam můžete praxi udělat. Jste pracovní síla, která dělá zadarmo, a ještě platíte za to, že se tam můžete účastnit provozu. Přitom pracujete jako ostatní.“

Více akreditovaných pracovišť

Nově by mohli kvalifikaci lékaři získat i v menších nemocnicích, uvádí poslanec Josef Vyzula z hnutí ANO, předseda zdravotního výboru:

„Akreditaci získá více pracovišť. Tím pádem lékař nebude muset odcházet ze svého domovského pracoviště.“

Novela zákona také snižuje množství základních oborů. Z nich vypadne třeba geriatrie, gastroenterologie nebo praktické lékařství pro děti a dorost.

Podle náměstkyně ministra Lenky Teska Arnoštové z ČSSD to neznamená zánik těchto oborů: „Máme samozřejmě připravenou další legislativu. Je to zejména navazující vyhláška, která bude řešit nástavbové specializace.“

Problém lékařek matek

Ačkoliv s návrhem souhlasila Česká lékařská komora, příslušné odborné společnosti to kritizují. Podle nich se příprava těchto specialistů prodlouží.

Novela vadí i spolku Mladých lékařů. Upozorňují, že ženy, které se po dětech postupně vracejí do práce, nemohou snadno pokračovat ve specializačním vzdělávání, vysvětluje předseda spolku Jiří Šedo:

„Stanovuje minimální výši úvazku na 0,5, aby se jim to započítalo do vzdělávání, což třeba ženám, které skončí mateřskou dovolenou a chtějí nastoupit do práce, ale chtějí ji skloubit se svými mateřskými povinnostmi a pracovat tak na úvazek nižší, bude touto novelou znemožněno. Upozorňujeme na to, že se bez těch žen v nemocnicích neobejdeme. Musíme se snažit je zapojit do provozu.“

Novelu zákona o dalším vzdělávání lékařů dnes poslanci dostanou k prvnímu čtení. Pokud projde, bude se jí zabývat zdravotní výbor. Dokument se ale může ještě změnit.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme