Novela o držení návykových látek zpřísní výpočet THC v konopí

Vláda dnes rozhoduje o třech nařízeních předkládaných ministerstvem spravedlnosti, která mají upravit trestnost držení návykových látek. Zpřísnit se má především výpočet účinné látky v konopí, vyřeší se nejasnosti kolem pěstování kaktusů s meskalinem a rozšíří se seznam omamných látek o 33 nových syntetických drog.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie odhalila pěstírnu konopí na Vlašimsku | Foto: Karel Chlumec

„Je to výstup roční práce expertů na protidrogovou problematiku. Ta nařízení se musí pravidelně novelizovat právě vzhledem k tomu, jak se vyvíjejí různé syntetické látky, jejichž právní režim je třeba upravit. Jak se vyvíjí mezinárodní ochrana společnosti v boji proti různým anabolikám, jedům a zakázaným látkám,“ vysvětluje ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Do návrhů je zahrnuta také loňská mezinárodní úmluva proti dopingu ve sportu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil vysvětloval ve Světě o deváté změny v nařízeních o držení návykových látek

Nejvýznamnějším z návrhů je nový vzorec pro výpočet obsahu účinné látky THC v konopí, který zpřísňuje pravidla. Účinná látka se už nebude vypočítávat z celé rostliny, ale jen z částí, kde je látka umístěna – z okvětí. „Sníží se množina možností, kdy i konopí bylo zákonně pěstováno,“ dodává Pospíšil.

Autoři novely také reagují na stížnosti kaktusářů pěstujících rostliny obsahují meskalin zahrnutý mezi omamné a psychotropní látky. Týká se to jen některých druhů kaktusů. Nové nařízení umožňuje kaktusy pěstovat, není však možné kaktusy zpracovávat a látku získávat. Podobné opatření slibovala kaktusářům už bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová podporuje pěstování konopí k léčebným účelům a v této věci podniká legislativní iniciativu. Její aktivity podporuje i ministr Pospíšil.

„Domnívám se, že pokud je tady jasný účel – léčení určitých zdravotních problémů, pak by občan měl mít právo konopí držet,“ souhlasí.

Na novele pracovala řada expertů, například z Národní protidrogové centrály, Antidopingového výboru, 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, Institutu pro kriminologii a sociální prevenci nebo ministerstev zdravotnictví a vnitra.

Martin Křížek, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme