Novela o EIA má Česko uchránit od sankcí Evropské komise

Vláda posoudí novelu, která má ukončit spor České republiky s Evropskou komisí o možnost obrátit se na soud v případě, kdy mají lidé nebo instituce výhrady k výsledku posouzení vlivu staveb na životní prostředí. Bez úpravy by Česku od Evropské komise hrozila až padesátimilionová pokuta.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo životního prostředí ČR

Ministerstvo životního prostředí ČR | Foto: Tomáš Adamec

Účastníkům řízení o posouzení vlivu na životní prostředí má úprava umožnit, aby podali žalobu i v případě, že posuzování bylo zahájené ještě před 11. prosincem roku 2009, kdy začala novela platit.

Její schválení prodloužil prezident Václav Klaus tím, že ji vetoval. Zdůvodnil to tak, že občanským iniciativám dává možnost obstruovat a záměrně stavby zdržovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na právní nedostatky v projednávání vlivu na životní prostředí upozornil v Ranním interview právník Ekologického právního servisu Pavel Černý

Ministerstvo životního prostředí předpokládá, že jednovětou novelou zákona ukončí spor s Evropskou komisí.

Problém částečně vyřeší novela soudního řádu správního

Právník Ekologického právního servisu Pavel Černý se domnívá, že projednávaná novela nemění na současném stavu vůbec nic. „Jakási speciální žaloba občanských sdružení, která byla do zákona zavedena před dvěma lety a není v praxi vůbec používána, vyplývá z platné úpravy podle mého názoru už dnes,“ upozorňuje.

Z hlediska evropského práva existují v české praxi podle Černého dva nedostatky: nízká efektivita soudní ochrany ve věcech životního prostředí a omezený okruh účastníků povolovacího řízení – nikoli však občanských sdružení, ale dotčených jednotlivců. Ani jeden z těchto problémů ale novelou řešen není.

„Právními prostředky dnes nejde zabránit tomu, aby se něco postavilo, jde to zdržovat. Prostředky právní ochrany tady vedou k tomu, že sice můžete uspět u soudu, ale ten proces trvá dlouho a odkladný účinek žaloby není přiznán. Výsledkem je, že stavba je v průběhu soudního řízení postavena a pak už ji nikdo neodstraní,“ tvrdí Černý.

Důležitější než vládou projednávaná novela je podle něho novela soudního řádu správního, která začne platit od 1. ledna 2012. Místo pojmu „nenahraditelná újma“ bránícího přiznání odkladného účinku žalobám přinese jiný pojem.

Kromě již schválené novely soudního řádu správního by prý k narovnání sporu s Evropskou komisí pomohla změna okruhu účastníků povolovacích řízení tak, aby se tam dostali v plném rozsahu i dotčení jednotlivci.

„Důsledným řešením obou problémů by byla koncepční změna úpravy posuzování vlivu na životní prostředí, aby byl proces zakončen závažným rozhodnutím, které by bylo přímo přezkoumatelné soudem, nikoli až po mnoha letech, jak je tomu podle platné úpravy,“ dodává Černý.

Václava Marešová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme