Novela o ochraně ovzduší možná zavede povinnou revizi kotlů na tuhá paliva

Kotle v domácnostech zřejmě úředníci kontrolovat nebudou, nově by ale mohla být zavedená povinná pravidelná revize kotlů na tuhá paliva. Poslanci o tom dnes rozhodnou při závěrečném hlasování o novele zákona o ochraně ovzduší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Původně novela počítala s tím, že úředníci budou moci přímo v domácnostech kontrolovat, čím lidé v kotlích topí. Skupina poslanců v čele s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou (ODS) se ale nakonec rozhodla jít mírnější cestou a nařídit u kotlů na tuhá paliva pravidelné kontroly. S postojem ministra není spokojená komunistka a zpravodajka normy Kateřina Konečná.

„Pro mě je velkým zklamáním, že pan ministr Chalupa nakonec načetl kontrolu lokálních topenišť v té úplně nejslabší variantě. To znamená pouze kontrolou kotlů. Myslím, si, že je to velký problém znečištění ovzduší, že už bychom ho konečně měli začít řešit. Trošku mě mrzí, že jako ministr životního prostředí to takto nevnímá,“ řekla Konečná.

Poslanci budou dnes mimo jiné rozhodovat i o poplatcích za znečištění. Vláda je chce zvýšit, hospodářský výbor sněmovny naopak úplně zrušit. Novela by měla zavést i takzvaná kompenzační opatření v lokalitách, kde jsou obecně zhoršené podmínky ovzduší – to se týká například průmyslových oblastí nebo Moravskoslezského kraje.

„Ono to ale platí i pro jiné regiony - pokud někdo bude chtít uvést do provozu nějaké nové zařízení, které má dopad na ovzduší, tak to bude možné jedině tehdy, jestliže nějaké jiné bude z provozu vyřazeno. To znamená, že množství látek bude stejné a nebo nižší,“ upřesnil ministr Chalupa.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme