Novela o střídavé péči prošla 2. čtením, bude ale čelit návrhu na zamítnutí

Poslanci poslali do dalšího projednávaní novelu zákona o rodině, která posiluje institut střídavé péče o dítě po rozvodu rodičů. Novela ale bude čelit hlasování o zamítnutí. Řadu výhrad k němu mají totiž poslanci napříč politickým spektrem. Nejčastěji poukazují na to, že dítě by muselo měnit domov a v některých případech i školu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otec s dítětem (ilustr. foto)

Otec s dítětem (ilustr. foto) | Foto: Corbis

Střídavá péče měla ve sněmovně podporu zhruba poloviny poslanců napříč politickým spektrem. Stejný počet zákonodárců byl proti. Autor normy, Pavel Staněk z ODS, musel čelit námitkám, že si rodiče budou přes střídavou péči vyřizovat vzájemné účty, v čemž by jim mohl případně stranit i soudce. To ale Staněk odmítá.

„Pokud soud nevyhoví takovému návrhu a bude zjevné, že s jedná třeba o obstrukce ze strany druhého z rodičů, tak bude muset odůvodnit, proč to neudělal,“ řekl Staněk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ozvěn dne byli předkladatel novely o střídavé péči, poslanec Pavel Staněk z ODS a dětský psycholog Václav Mertin.

Jedním z největších odpůrců novely je poslankyně za ČSSD Vladimíra Lesenská. „Současná legislativa je dostatečně schopná ošetřit tento problém, takže mi to opravdu přijde nadbytečné,“ uvedla.

Novela tak bude během závěrečného čtení v Poslanecké sněmovně čelit návrhu na zamítnutí.

České soudy nařizují střídavou péči málo, říká Staněk

Pavel Staněk svůj návrh odůvodňuje tím, že v současnosti střídavou výchovu nařizují české soudy přibližně ve třech či čtyřech procentech případů, zatímco v jiných zemích je to 10 nebo 11 procent a v některých státech podle něj mnohdy i výrazně vyšší, kolem 30 procent.

„Je to možná i tím, že v Česku jde o zavedenou praxi a není mnoho zájmu ji měnit,“ uvedl v Ozvěnách dne. Přitom střídavá péče může být pro dítě spravedlivým řešením, aby neztratilo kontakt s rodiči.

Někteří psychologové ale upozorňují, že střídavá péče může být pro dítě psychicky náročná. Upozorňují například na to, že se musí často stěhovat, případně měnit školu.

„Souhlasím, že ne u každého dítěte a každých rodičů je střídavá péče vhodná. Ale u většiny případů, se kterými jsem byl seznámen, je spíš zájem na tom, aby se oba rodiče mohli podílet na výchově. A tudíž argumenty psychologů možná vyplývají z konkrétních případů, které lze těžko generálně přijmout nebo odsoudit,“ uvedl Staněk.

Rodiče se musí domluvit, zdůrazňuje dětský psycholog

Odborníci ale nejsou v přínosech střídavé péče pro dítě jednotní. Například dětský psycholog Václav Mertin je jejím příznivcem. „Protože si myslím, že když se věci dají na misky vah souhlasím s tím, že převažuje názor, že dítě má právo na oba rodiče,“ řekl.

Dodal, že ke střídavé péči musí však být vytvořeny určité podmínky. „Aby rodiče vytvořili takové podmínky, aby se o dítě mohli starat a aby ono mohlo v rámci přiměřených možností navštěvovat jednu školu a mít třeba i jednu skupinu kamarádů,“ dodal.

Za důležité Mertin považuje také to, aby se rodiče byli schopni domluvit. Připomněl, že v současné době mohou soudy nařídit střídavou péči i v případě, že se rodiče nedomluví.

„Ale tam by bylo potřeba vytvořit velký tlak na rodiče, aby třeba chodili na nějakou mediaci. V současnosti se zpravidla dohadují na drobnostech, někdy až nesmyslech,“ řekl.

Katarína Brezovská, Martina Spěváčková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme