Novela o veřejných zakázkách je nedostatečná, míní protikorupční iniciativy

Občanská sdružení bojující proti korupci kritizují novelu zákona o veřejných zakázkách, kterou schválili poslanci. Nadační fond a Veřejnost proti korupci upozorňují, že firmy, které se přihlásí do výběrových řízení, nebudou muset rozkrývat majetkovou strukturu. Bez této povinnosti je podle nich snaha zprůhlednit veřejné soutěže pouhá fraška.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Korupce

Korupce | Foto: Fotobanka stock.xchng

Norma, kterou sněmovna schválila, když přehlasovala veto Senátu, nařizuje vypsat výběrová řízení u zakázek od jednoho milionu korun, ruší také výběr uchazeče losováním a snaží se odstranit vyřazování uchazečů na základě účelově stanovených kritérií.

Advokátka Hana Marvanová ze sdružení Veřejnost proti korupci v Ozvěnách dne uvedla, že novela zákona o veřejných zakázkách sice byla zapotřebí a zpřísňuje některá pravidla, ale neobsahuje to podstatné.

„Aby se vědělo, jestli peníze ze zakázek nedoputovávají k těm, kteří o zakázkách rozhodují. Proto považujeme za důležité, aby uchazeči o veřejné zakázky museli rozkrýt vlastnickou strukturu až do fyzických osob. A stejně tak vlastnickou strukturu dodavatelů, subdodavatelů a to i nepřímých,“ upřesnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novele zákona o veřejných zakázkách jsme diskutovali v Ozvěnách dne s advokátkou Hanou Marvanovou ze sdružení Veřejnost proti korupci a náměstkem ministra pro místní rozvoj Janem Sixtou

Náměstek ministra pro místní rozvoj Jan Sixta ve stejném pořadu zdůraznil, že podle ministerstva je transparentnost právnických osob zásadní věc, ale neměla by být řešena zákonem o veřejných zakázkách.

„Protože je to předpis, který upravuje, jak vybrat nejvýhodnějšího dodavatele. Nikoli předpis, který by měl předepisovat právnickým osobám povinnosti komu a za jakých okolností mají hlásit své vlastníky,“ uvedl.

Podobný názor zastává i organizace Transparency International. Ta schválení sněmovní verzi novely zákona o veřejných zakázkách doporučovala, protože podle ní řešení vlastnické struktury do této normy nepatří.

Zákon o transparentnosti obchodních korporací problém nevyřeší

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil už zdůraznil, že transparentnost vlastnictví firem bude řešit zvláštní zákon, který se připravuje na ministerstvu spravedlnosti, jde o takzvaný zákon o transparentnosti obchodních korporací. Podle Marvanové ale tento zákon řešení nemůže přinést.

„Zákon pouze zruší anonymní akcie tím způsobem, že budou muset být zaknihovány nebo někde depozitovány. Ale pokud je někdo bude mít zaknihovány na jméno nějaké společnosti, o které se opět nebude vědět, kdo ji vlastní, nemůže to přinést to, co potřebujeme vědět. Veřejnost potřebuje vědět, kdo konkrétně profituje z veřejných zakázek,“ uvedla Marvanová.

Zdůraznila také, že vláda ignorovala doporučení Národní ekonomické rady vlády. „Která jasně doporučila, že je nutné u veřejných zakázek rozkrývat vlastnictví firem až do fyzických osob. A to nemůže udělat jiný zákon, než zákon o veřejných zakázkách.“

Podle Marvanové to však může napravit další novela zákona o veřejných zakázkách. „Nic nyní tomu nebrání, a my vítáme deklaraci poslanců, kteří řekli, že neprodleně po podpisu zákona prezidentem a jeho vstoupení v platnost předloží novelu zákona o veřejných zakázkách,“ dodala.

Veronika Sedláčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme