Novela silničního zákona přináší i možnost odstavit kamiony

Kamiony, které nezaplatí mýtné budou moci policisté i celníci odstavit. Takovou pravomoc jim má dát novela silničního zákona, kterou odsouhlasili senátoři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dálnice | Foto: Comstock Images

Kamiony, které nezaplatí mýtné budou moci policisté i celníci odstavit. Takovou pravomoc jim má dát novela silničního zákona, kterou odsouhlasili senátoři. Vládní novela reaguje na současnou situaci, kdy zahraniční dopravci na našich dálnicích v některých případech nezaplatí mýto a když dostanou pokutu, nezaplatí ani ji a ujedou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novelu silničního zákona přiblížila ve Zprávách o čtvrté Václava Vařeková

A to by se mělo změnit. Nově by zahraniční řidiči měli počítat s tím, že pokud pojedou přes naše území bez mýta, může jim policista nebo celník kamion zadržet.

Za stejný přestupek budou moci policisté také vyžadovat od řidičů zaplacení kauce, připomněl senátor za ODS Petr Pakosta:

„A zavádí možnost celní správě případně Policii České republiky uložit kauci ve výši 5 až 50 tisíc korun, pokud celník nebo policista bude mít podezření, že by se řidič automobilu mohl následně vyhýbat zaplacení dlužného mýtného.“

„To shledávám jako pozitivní, jsem přesvědčen,, že by tento princip měl být více zakotven do našeho právního řádu,“ domnívá se Pakosta.

Stát také zavede na vybraných silnicích bezpečnostní audity. Podle novely silničního zákona schválené Senátem, se tyto kontroly týkají dálnic a silnic, které spojují Českou republiku se zahraničím.

Audity mají hlavně přispět k prevenci dopravních nehod. Podle ministra dopravy Radka Šmerdy se náklady na systém odhadují na 20 milionů ročně. Audit má být součástí už návrhu dokumentace stavby až po její konečné hodnocení.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme