Novela školského zákona osvobodí děti od rozdílových zkoušek

Rychlá novela školského zákona měla řešit hlavně byrokracii na školách. Z původní rychlosti ale trošku zpomalila, úředníci totiž do ní zapracovali další návrhy, které se mohou dětí dotknout už v příštím školním roce. Úplnou a definitivní novinkou je návrh pro děti, které plní povinnou školní docházku v zahraničí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti z českokrumlovské Základní školy Tomáše Garyka Masaryka obdržely za vítězství ve výtvarné soutěži zbrusu nový stolní počítač | Foto: Josef Haláček

Doteď totiž musí školáci, například i z Austrálie, přijet jednou za dva roky a na české škole složit rozdílové zkoušky z českého jazyka, dějepisu a zeměpisu. Novela je ale této povinnosti zbavuje. Potvrdila to ředitelka ministerského odboru pro všeobecné vzdělávání Jiřina Tichá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Bílé o novele školského zákona v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Samozřejmě jsme měli strašně moc dotazů rodičů, kteří žijí dlouhodobě v zahraničí. Pro ně je velkým problémem, aby přivezli děti na přezkoušení. Finančně je to pro ně asi velmi nákladné. Nakonec jsme došli k závěru, že pokud tam rodič posílá dítě do školy či ho individuálně vzdělává, takže je na jeho odpovědnosti a na jeho možnostech, zda si nechá dítě přezkoušet v té své kmenové škole,“ řekla Jiřina Tichá.

Zajímavý je ale názor ředitelů škol. Podle jedné z nich, Jitky Kendíkové ze Základní školy Gutha Jarkovského, ztratí děti vazbu s českou kulturou.

„Já tu rozdílovou zkoušku beru jako motivační prvek. Myslím si, že zejména u dětí, u kterých je pravděpodobnost, že se vrátí zpátky do České republiky, by to byl krok zpátky,“ uvedla Jitka Knedlíková.

Jen dvě přihlášky na střední školy

Novela také upravuje změny v přijímacím řízení na střední školy. Nejdůležitější změnou je snížení počtu přihlášek na střední školy ze tří na dvě. Žáci se totiž podle údajů ministerstva hlásí v průměru na dva obory vzdělání.

Změní se osud také takzvaného zápisového lístku, kterým žák potvrzuje, na jakou střední školu půjde, mohl si to ale několikrát rozmyslet a školy tak ani v září nevěděly, kolik dětí jim nastoupí do prvního ročníku. To novela ruší. Výjimkou bude pouze případ, kdy žák uspěje v odvolacím řízení.

Novela také upravuje jmenování a odvolávání ředitelů škol včetně jejich funkčního období. Zřizovatelé totiž šéfa vzdělávací instituce mohou odvolat pouze v případě vážného porušení.

Vláda dostane novelu na stůl během dubna. Pak bude záležet, jak rychle ji projedná parlament. Předpoklad ministerstva je ten, že by novela začala platit od prvního září. V takovém případě by tedy už letošní osmáci podávali jen dvě přihlášky na střední školu.

Hanka Shánělová, Klára Bílá, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme