Novela služebního zákona má omezit mandát i šéfům úřadů, náměstkům a ředitelům sekcí

Jmenování některých státních úředníků pouze na dobu pěti let by se podle připravovaného návrhu novely služebního zákona mělo nově týkat míst vedoucího služebního úřadu, náměstka pro řízení sekce nebo ředitele sekce. Změna, kterou chce vláda v demisi prosadit k 1. lednu 2019, se nedotkne pouze ředitelů odborů a vedoucích oddělení. Vyplývá to z podkladů pro ministry, které má ČTK k dispozici.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

snemovna2_danelova_1_180116-174947_pla.jpg | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kabinet o změnách bez výsledku čtyři hodiny diskutoval na své poslední schůzi, k debatě se ministři vrátí příští středu.

Čtyři hodiny jednání bez výsledku. Ministři se zatím na změně služebního zákona nedohodli

Číst článek

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce návrhem otevřít státní službu lidem zvenčí a zjednodušit proces odvolávání úředníků, se kterými nejsou ministři spokojeni. Opozice tvrdí, že se tak snaží zbavit nepohodlných lidí.

Návrh vedle snížení počtu potřebných let praxe zpřístupňuje druhá kola výběrových řízení na obsazení konkrétního služebního místa představeného širšímu okruhu lidí, což se nelíbí odborům.

Českomoravská konfederace odborových svazů podle vládních legislativců se zjednodušenými podmínkami pro vypsání druhého kola výběrového řízení nesouhlasí. Vláda proto novelu projednává s rozporným stanoviskem.

V případě představených novela navrhuje umožnit jejich odvolání i při dosažení dostačujících výsledků v závěru služebního hodnocení, nikoli pouze při negativním hodnocení, jak je tomu nyní. Novela by měla umožnit také častější hodnocení.

Zákon měl odpolitizovat státní správu

Zabetonovaná státní správa? 'Systém je uzavřený, ale novela to změní,' říká superúředník Postránecký

Číst článek

Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký serveru iROZHLAS.cz řekl, že změny by měly pomoct snadnějšímu obsazování služebních míst a větší flexibilitě při řešení změn, které mohou v čase nastat.

Návrh hodnotí jako přijatelný. „Ale na konečné podobě, která z diskuse vychází, pracujeme. A uvidíme, v jaké podobě bude schválen v příštím týdnu. Pokud vůbec bude schválen," citoval takzvaného superúředníka server.

Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoct odpolitizovat státní službu. Minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie. Výběrová řízení otevřela odborníkům z jiných sfér, než je státní správa, podle Postráneckého už novela účinná od loňského roku. Současný návrh podle něj reaguje na diskuse, které vedla minulá vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme