Náměstci ponesou politickou odpovědnost. Novelou zákona nevytváříme trafiky, říká poslanec Výborný

Projednávání služebního zákona ve Sněmovně přerostlo v ostré spory mezi vládou a opozicí. Podle opozice vzniknou na ministerstvech trafiky, poslanci vládních stran ale slibují, že se počet náměstků nezvýší a nedojde k politizaci státní správy. „Cílem je přesný opak toho, co tvrdí opozice, tedy dosažení depolitizace státní správy a oddělení úrovně politické a manažerské,“ deklaruje poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL).

Interview Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Výborný

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) chce pomocí novely služebního zákona dosáhnout depolitizace státní správy | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Každý ministr podle něj má svůj tým, se kterým přichází i odchází a za nějž nese plnou odpovědnost: „Nedělejme si iluze, že ti takzvaní odborní náměstci nebyli fakticky politickými nominanty. Velmi často šlo o reprezentanty bývalé vlády. Nebyla jasně oddělena politická a odborná úroveň, což tímto návrhem činíme.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby. Hostem je Marek Výborný, poslanec KDU-ČSL

„Musím naprosto dementovat, že by to byli političtí náměstci. Budeme mít prostě náměstky. Náměstek bude v nejbližším týmu ministra, se kterým přichází a zase odchází. Je pravda, že v zákoně není stanoven počet náměstků, což je dáno tím, že máme různá ministerstva. Nemáme v úmyslu rozšiřovat jejich počet,“ zdůrazňuje s tím, že bude na odpovědnosti každé z vlád, kolik bude mít náměstků.

Stávající úprava definuje odborné náměstky, kteří se podle Výborného stanou vrchními řediteli sekcí s pětiletým funkčním obdobím. „Ty je potřeba řídit a někdo za ně ponese politickou odpovědnost – to předpokládám budou jednotliví náměstci. Těžko ale hovořit za každého ministra, jak si nastaví organizační strukturu,“ podotýká.

Výběrová řízení se mají podle nové úpravy zrychlit a zjednodušit s tím, že vyhlašovat je bude státní tajemník, který působí podle zákona o státní službě, a rozhodovat bude odborná komise.

Více úspor i příjmů

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala fungování státní správy tvrdě kritizuje. Problémem prý je i fluktuace odpovědných osob a například ministerští náměstci se mění tak často, že i když připustí existenci nějakého problému, tak tvrdí, že oni za něj nemohou.

Vymezení náměstků na ministerstvech se změní. Sněmovna přehlasovala veto služebního zákona

Číst článek

Podle Výborného právě toto novela mění, protože náměstci ponesou politickou odpovědnost spolu s ministrem: „Není možné, aby řekl, že se něco stalo v době, kdy on tam ještě nebyl. Je v řídící pozici proto, aby odpovědnost nesl a zdůvodnil, proč tak případně nemůže činit,“ namítá poslanec.

V příštím roce stát plánuje škrtnout na 590 úřednických míst a podle Výborného je to jen začátek – rušit by se mohly i zbytečné agendy.

„Budu kritický k nám a k naší vládě: myslím, že jsou agendy, které by stát vykonávat nemusel anebo by je mohl vykonávat efektivněji, například pokud by se podařilo zrychlit digitalizaci,“ uvádí s tím, že digitalizace státní správy by mohla ušetřit asi 10 procent pracovních míst.

Vedle úspor je ale podle Výborného třeba řešit i příjmovou stránku a strukturu nepřímých i přímých daní. „Ta debata nás čeká a nebude jednoduchá. KDU-ČSL má dlouhodobě v programu progresivní zdanění. Jsme velcí zastánci principu solidarity, zvláště v dobách, které nejsou pro společnost jednoduché,“ zdůrazňuje.

Poslechněte si celý rozhovor vlevo výše v Interview Plus.

Jan Bumba, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme