Novela trestního řádu zavádí dohodu na výši trestu

Trestní řízení by mohla v budoucnu urychlit možnost dohody státního zástupce s obviněným ohledně výše trestu. Počítá s tím novela trestního řádu, kterou dnes projedná vláda. Platit by měla od poloviny příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud potvrdil, že úředníci zlínského magistrátu za tragédii nemohou | Foto: Pavel Sedláček

Dohodu o vině a trestu mají soudy schvalovat bez nařízení hlavního líčení. Proti rozhodnutí pak nemá být možné odvolání. Úřad taky navrhuje upravit takzvaný institut spolupracujícího obviněného, tedy zločince, který pomůže policistům rozkrýt organizovaný zločin nebo korupční jednání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak by dohoda o vině a trestu měla vypadat, vysvětlil v Dopoledním Radiožurnálu redaktor Martin Drtina

Dohoda na výši trestu má přispět k posílení práv obětí trestných činů. Pachatel ji totiž může uzavřít pouze v případě, že vyrovná závazky vůči poškozenému. A dohoda bude možná jen v případě, že se hříšník přizná. Zároveň musí být jeho vina podložená provedenými důkazy a výslechy.

Tresty nižší nebudou

U závažných činů ale dohoda možná nebude, hlavně u násilné kriminality. Podle ministra Pospíšila také nehrozí, že by pachatelé dosáhli na mírnější tresty. Změna má naopak prospět obětem trestních činů, které by se tak vyhnuly svědectví v soudní síni.

„Soud nemůže potvrdit takovou dohodu, pokud trest nebude přiměřený, protože soud za něj ručí, stejně jako ručí za kvalitu rozsudku. Trestní sazba je daná zákonem a musí být dodržena,“ řekl Pospíšil.

Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová připouští, že obvinění nejspíš budou motivováni i možností dosáhnout na mírnější tresty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová a advokát Václav Vlk v poledních Ozvěnách dne

„To ale neznamená, že to bude trest nespravedlivý. Každé doznání obviněného plní určitou výchovnou funkci a k tomu by trestní proces měl směřovat,“ řekla Bradáčová.

Advokát Václav Vlk považuje za důležité, že půjde o trest, který pachatel přijme, ztotožní se sním a skutečně pak bude jako trest fungovat.

„V praxi jsem se potkal s trestními řízeními pro škodu 5 tisíc korun, které se táhnou 5 nebo 6 let a to už s trestním řízením nemá nic společného,“ dodal Vlk.

S novelou nesouhlasí ministerstvo zahraničí, které se obává, že se zvýší riziko korupce. Výhrady má i ČSSD, která navrhovala místo spolupracujícího obviněného institut korunního svědka.

Institut dohody o vině a trestu už v trestním řádu byl. Než ale začal platit, novelu zrušil sám rezort spravedlnosti pod vedením tehdejší ministryně Daniely Kovářové.

Igor Maňour, Viktorie Hošková, Martin Drtina, Nikola Bojčev, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme