Novela trestního zákona počítá s korunními svědky

Vyšetřovatelé a soudci budou moci účinněji zasáhnout v boji s organizovaným zločinem. Předpokládá to novela trestního zákona, kterou schválila Poslanecká sněmovna a která zavádí institut korunního svědka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

justice | Foto: Alena Palečková | Zdroj: AFP

Znamená to, že pachatelé, kteří by účinně spolupracovali při odhalování závažné trestné činnosti, by později mohli počítat s jistou mírou shovívavosti státních zástupců a soudců.

Jeden z autorů návrhu, poslanec ČSSD Radim Turek, říká, že pokud zákon úspěšně projde Senátem a podepíše ho prezident, dostanou státní zástupci a soudci do ruky novou zbraň v boji s organizovaným zločinem.

Stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer se naopak obává zneužití zákona: "Takto zformulovaný návrh zvyšuje obrovským způsobem rizika zneužití ze strany represivních orgánů státu. Tak, jak k tomu konec konců už dochází v některých případech teď, kdy nemáme korunního svědka a máme institut utajovaného svědka."

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme