Novela umožní řidičům umazávat trestné body

Řidiči, kteří kvůli přestupkům přišli o své body, je pravděpodobně budou moci získat zpět. Poslanci zvedli ve finálním hlasování ruku pro novelu, která počítá s umazáváním trestných bodů za ne příliš závažné dopravní přestupky. Ročně bychom si mohli své konto zvýšit až o sedm bodů. Budou ale muset splnit několik podmínek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silniční kontrola | Foto: Trutnov

Naděje na zlepšení bodového konta svitla motoristům, kteří nemají víc než deset bodů. Přestupky ohodnocené pěti a více body obecní úřad řidiče nezbaví.

Novinka dřívějšího umoření trestných bodů se nebude týkat například jízdy pod vlivem alkoholu, kterou tabulky hodnotí sedmi body. Každý řidič bude moci této možnosti využít jednou ročně.

Jeden z autorů novely Oldřich Vojíř z ODS vítá, že návrh našel u poslanců podporu. "Musí existovat nějaká forma toho, že když si uvědomím, že jsem takovou chybu udělal, tak že budu mít prostor, abych to mohl odčinit," uvedl Vojíř.

Řidič, který bude chtít konto svých trestných bodů umořit, by měl povinně absolvovat kurz řízení ve středisku bezpečné jízdy. Právě diskuze o zajištění těchto služeb ale sněmovnu rozdělila. Opozici vadilo, že by tato střediska měly provozovat soukromé společnosti.

"Víme, jak to v České republice chodí. Mám obavu, aby se to nestalo zase jen obchodem s razítky," upozornil místopředseda poslaneckého klubu ČSSD David Rath.

Opozice ostře vystoupila i proti návrhu, aby dopravní policisty, kterých je nedostatek, na silnicích doplnili pracovníci soukromých firem. Autor předlohy Karel Sehoř z ODS i kvůli postoji svých stranických kolegů tento návrh nakonec stáhl.

Veronika Malá, Vilém Janouš, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme