Novela Ústavy má usnadnit transfer cizích vojsk

O povolení přeletů nebo průjezdů cizích vojsk přes naší zemi by měla v budoucnu rozhodovat jen česká vláda, aniž by k tomu potřebovala posvěcení parlamentu. Umožnit to má poslanecký návrh dílčí novely Ústavy České republiky, který předložili zákonodárci ODS a ČSSD. Podle normy, která v pátek prošla ve sněmovně do druhého čtení, by měla vláda dvakrát do roka detailně informovat parlament o tom, co se v přesunech vojsk přes Českou republiku událo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

americký bombardér B-52 | Foto: FAS

Jeden z navrhovatelů novely, šéf sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Petr Nečas z ODS tvrdí, že úprava Ústavy je v tomto směru nutná protože dosavadní nutnost souhlasu zákonodárců už není především u přeletů časově reálná.

Přehrát

00:00 / 00:00

P. Nečas o přeletech cizích letounů

"Většina z těch přeletů se uskuteční fyzicky dříve, než je možné obě komory parlamentu informovat. Jen za rok 2000 to bylo více než 490 přeletů a přejezdů přes naše území, to znamení více než 1 denně. Kdyby parlament měl projednávat každý z nich, tak by musel zasedat nepřetržitě," zdůraznil Petr Nečas.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme