Novela vysokoškolského zákona jde do duhého čtení

Poslanecký návrh novely, který má podle pravicových zákonodárců otevřít vysoké školy většímu množství zájemců o studium, dnes sněmovna propustila do druhého čtení a přikázala k projednání parlamentním výborům. Tomuto rozhodnutí předcházela několikahodinová rozprava, spory a intenzivní vyjednávání mezi pravicí a sociálními demokraty, kteří spolu s komunisty předlohu většinou tvrdě kritizovali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ČSSD podle neoficiálních informací za propuštění návrhu do druhého čtení mimo jiné požadovala, aby pravice v prvním čtení na oplátku nezamítala připravovaný vládní návrh nového školského zákona. Autoři novely, kterou společně předložili poslanci ODS, Unie svobody a KDU-ČSL, v rozpravě slíbili jen to, že jsou připraveni v případě své předlohy z některých bodů ustoupit nebo je zmírnit. Novela nakonec "přežila" první čtení jen těsně, když k jejímu zamítnutí chybělo pouze osm hlasů.

Poslanecký návrh má mimo jiné umožnit školám, aby mohly vstupovat do obchodních společností - jako vklad by mohly použít například výsledky výzkumu. Počítá také s tím, že vysokoškolské vzdělání bude možné získat i v rámci programů celoživotního vzdělávání. Za tento druh studia by školy podle pravicových poslanců mohly vybírat školné, což levicové zákonodárce dráždí.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme