Novela zákona o ČNB znepokokojuje Evropský parlament

Předsedkyně Výboru pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu Christa Randzio-Plath je znepokojena novelou zákona o České národní bance, která podle ní ohrožuje nezávislost banky a je v rozporu s legislativou Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Velmi mne znepokojuje, že by nový zákon o centrální bance mohl podkopat nezávislost České národní banky, která je nezbytnou součástí ekonomické stability České republiky. Je to zvlášť důležité z pohledu blížícího se členství České republiky v Evropské unii a jejích ambicí připojit se k Ekonomické a měnové unii v budoucnosti,“ řekla.

Na neslučitelnost novely zákona o ČNB s evropským právem dnes také zřejmě poukáže Evropská komise v hodnotící zprávě o pokroku České republiky v přípravě na členství v EU.

Randzio-Plath dále připomněla, že jedním z kritérií v Maastrichtské smlouvě v pasáži o EMU je provozní nezávislost centrální banky. Podle novely zákona o ČNB bude poslanecká sněmovna schvalovat provozní a investiční rozpočet centrální banky, což by podle Randzio-Plath mohlo být v rozporu s legislativou EU.

Očekává se, že nový zákon o ČNB brzy znovu schválí poslanecká sněmovna navzdory prezidentovu vetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme