Novela zákona o ČNB znepokokojuje Evropský parlament

Předsedkyně Výboru pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu Christa Randzio-Plath je znepokojena novelou zákona o České národní bance, která podle ní ohrožuje nezávislost banky a je v rozporu s legislativou Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Velmi mne znepokojuje, že by nový zákon o centrální bance mohl podkopat nezávislost České národní banky, která je nezbytnou součástí ekonomické stability České republiky. Je to zvlášť důležité z pohledu blížícího se členství České republiky v Evropské unii a jejích ambicí připojit se k Ekonomické a měnové unii v budoucnosti,“ řekla.

Na neslučitelnost novely zákona o ČNB s evropským právem dnes také zřejmě poukáže Evropská komise v hodnotící zprávě o pokroku České republiky v přípravě na členství v EU.

Randzio-Plath dále připomněla, že jedním z kritérií v Maastrichtské smlouvě v pasáži o EMU je provozní nezávislost centrální banky. Podle novely zákona o ČNB bude poslanecká sněmovna schvalovat provozní a investiční rozpočet centrální banky, což by podle Randzio-Plath mohlo být v rozporu s legislativou EU.

Očekává se, že nový zákon o ČNB brzy znovu schválí poslanecká sněmovna navzdory prezidentovu vetu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme