Novela zákona o ČT začne platit do 60 dnů

I přes některé výhrady podepsal prezident republiky Václav Havel sněmovnou schválenou novelu zákona o České televizi. Převahou hlasů ODS a ČSSD odmítla dolní komora přes protest především čtyřkoaličních poslanců senátní redukovanou předlohu, která se zaměřila jen na aktuální řešení situace v České televizi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě prezidenta připojil svůj podpis pod zákon předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a ještě ho musí podepsat premiér Miloš Zeman. ČTK o tom informoval Havlův mluvčí Ladislav Špaček s tím, že prezident k zákonu zaslal dopis předsedovi dolní komory. V něm vyjádřil své výhrady vůči zákonu.

Poslanecká sněmovna odmítla senátní verzi novely zákona o České televizi a převahou hlasů ODS a ČSSD znovu schválila podle očekávání předlohu ve znění, kterou už jednou dolní komora přijala. Novela má dolní komoře umožnit, aby dočasně převzala pravomoci Rady ČT a zvolila prozatímního ředitele veřejnoprávní televize. Kromě toho ale nově upravuje i další části zákona, které se týkají například kontroly hospodaření ČT a způsobu volby televizní rady. Tu by měli podle sněmovní verze i v budoucnu volit jen poslanci.

Senát neúspěšně navrhoval zredukovat novelu jen na přechodná ustanovení, která mají pouze pomoci řešit aktuální krizovou situaci v ČT.

Ministr kultury Pavel Dostál je ale přesvědčený, že důležitější je přijmout celkovou novelu, která například upravuje i kontrolu hospodaření ve veřejnoprávní televizi a nový způsob volby televizní rady.Argumenty čtyřkoalice, že se tak řešení krize v ČT a volba jejího šéfa zbytečně oddálí Dostál odmítá.

Čtyřkoaliční poslanci i senátoři ale trvají na tom, že sněmovna schválila špatnou verzi novely zákona o České televizi a uvažují o tom, že se se stížností obrátí na Ústavní soud. Předseda lidovců Jan Kasal je přesvědčený o tom, že senátní zredukovaná předloha, zaměřená na urychlenou volbu prozatímního ředitele a nové Rady veřejnoprávní televize byla lepším řešením, než jaké zvolila sněmovna.

Člen stávkového výboru a předseda nezávislé odborové organizace České televize Antonín Dekoj nám ke schválení novely zákona o ČT dolní komorou řekl, že oni by dali přednost tomu, aby při jednáních byla krizová situace v ČT řešena. Stávkové požadavky, byť byly vstřícněji modifikovány, nebyly splněny a protistrana nejedná, proto ve stávce setrvají až do odchodu paní Bobošíkové a pana Beznosky z funkcí.

Sněmovna bude mít do 60 dnů ode dne, kdy zákon vyjde ve sbírce zákonů, na to, aby zvolila novou Radu České televize na návrhy společenských sdružení a organizací. Podle Kateřiny Dostálové z ODS to nebude volba jednoduchá.

Ještě předtím, než poslanci zvolí členy nové Rady České má sněmovna vybrat prozatímního ředitele České televize. Podle předsedy klubu ČSSD Zdeňka Škromacha, poslanci jeho strany o této osobě dosud nejednali.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel, Dušan Valenta, Milada Richterová, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme