Novela zákona o ČT začne platit do 60 dnů

I přes některé výhrady podepsal prezident republiky Václav Havel sněmovnou schválenou novelu zákona o České televizi. Převahou hlasů ODS a ČSSD odmítla dolní komora přes protest především čtyřkoaličních poslanců senátní redukovanou předlohu, která se zaměřila jen na aktuální řešení situace v České televizi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě prezidenta připojil svůj podpis pod zákon předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a ještě ho musí podepsat premiér Miloš Zeman. ČTK o tom informoval Havlův mluvčí Ladislav Špaček s tím, že prezident k zákonu zaslal dopis předsedovi dolní komory. V něm vyjádřil své výhrady vůči zákonu.

Poslanecká sněmovna odmítla senátní verzi novely zákona o České televizi a převahou hlasů ODS a ČSSD znovu schválila podle očekávání předlohu ve znění, kterou už jednou dolní komora přijala. Novela má dolní komoře umožnit, aby dočasně převzala pravomoci Rady ČT a zvolila prozatímního ředitele veřejnoprávní televize. Kromě toho ale nově upravuje i další části zákona, které se týkají například kontroly hospodaření ČT a způsobu volby televizní rady. Tu by měli podle sněmovní verze i v budoucnu volit jen poslanci.

Senát neúspěšně navrhoval zredukovat novelu jen na přechodná ustanovení, která mají pouze pomoci řešit aktuální krizovou situaci v ČT.

Ministr kultury Pavel Dostál je ale přesvědčený, že důležitější je přijmout celkovou novelu, která například upravuje i kontrolu hospodaření ve veřejnoprávní televizi a nový způsob volby televizní rady.Argumenty čtyřkoalice, že se tak řešení krize v ČT a volba jejího šéfa zbytečně oddálí Dostál odmítá.

Čtyřkoaliční poslanci i senátoři ale trvají na tom, že sněmovna schválila špatnou verzi novely zákona o České televizi a uvažují o tom, že se se stížností obrátí na Ústavní soud. Předseda lidovců Jan Kasal je přesvědčený o tom, že senátní zredukovaná předloha, zaměřená na urychlenou volbu prozatímního ředitele a nové Rady veřejnoprávní televize byla lepším řešením, než jaké zvolila sněmovna.

Člen stávkového výboru a předseda nezávislé odborové organizace České televize Antonín Dekoj nám ke schválení novely zákona o ČT dolní komorou řekl, že oni by dali přednost tomu, aby při jednáních byla krizová situace v ČT řešena. Stávkové požadavky, byť byly vstřícněji modifikovány, nebyly splněny a protistrana nejedná, proto ve stávce setrvají až do odchodu paní Bobošíkové a pana Beznosky z funkcí.

Sněmovna bude mít do 60 dnů ode dne, kdy zákon vyjde ve sbírce zákonů, na to, aby zvolila novou Radu České televize na návrhy společenských sdružení a organizací. Podle Kateřiny Dostálové z ODS to nebude volba jednoduchá.

Ještě předtím, než poslanci zvolí členy nové Rady České má sněmovna vybrat prozatímního ředitele České televize. Podle předsedy klubu ČSSD Zdeňka Škromacha, poslanci jeho strany o této osobě dosud nejednali.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel, Dušan Valenta, Milada Richterová, Vlasta Valentová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme