Novela zákona o parlamentních volbách prošla prvním čtením

Čeští občané, kteří žijí v zahraničí, by v budoucnu mohli ve volbách do Poslanecké sněmovny hlasovat nejen na velvyslanectvích, ale také korespondenční formou. Předpokládá to senátní návrh, který dnes Sněmovna projednala v prvním čtení. Poslanci však měli k předloze mnoho výhrad, konečné hlasování proto nebude úplně jednoznačné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Novelu zákona o parlamentních volbách před poslanci obhajovala senátorka Jitka Seitlová. Pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál upřesnila, komu konkrétně by mohla tato předloha usnadnit účast možná už v příštích parlamentních volbách: "Jsou to krajané a také studenti, vojáci zahraničních misí, lidé, kteří tam dlouhodobě bydlí. Přáli bychom si, aby se to stihlo do příštích voleb."

Například ale některým komunistickým poslancům vadí, že o směřování země by měli rozhodovat lidé, kteří několik let žijí v zahraničí. Obavy KSČM tlumočí místopředseda strany a Sněmovny Vojtěch Filip:

"Otázka finančních nákladů korespondenční volby je poměrně zásadní, abychom si uvědomili, pro kolik lidí to zřizujeme a za kolik peněz daňových poplatníků. Lidé, kteří zde nebydlí, tady neplatí daně, což je ten podstatný problém."

Senátoři odhadují, že právo volit poštou by mohlo využít až 30 procent krajanů. Ušetřili by si tak dalekou cestu na velvyslanectví nebo konzulát, která je od účasti ve volbách odrazovala. Podle senátorky Seitlové by korespondenční hlasování stálo kolem 30 milionů korun.

Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme