‚Otřesný příklad legislativního diletantismu.‘ Právníci kritizují novelu, dává ministerstvu silné pravomoci

Návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, který zavádí státní hygienickou službu, je podle ministra Jana Blatného (za ANO) potřebný. Po možnosti plošných opatření bez nutnosti nouzového stavu podle něj volala i Sněmovna, kabinet proto v pondělí návrh odeslal do zkráceného meziresortního připomínkového řízení. Podle kritiků ale dává hlavnímu hygienikovi, který má hygienickou službu řídit, příliš mnoho pravomocí.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 9:00 1. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), hlavní hygienička Jarmila Rážová a ředitel ÚZIS Ladislav Dušek na tiskové konferenci

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), hlavní hygienička Jarmila Rážová a ředitel ÚZIS Ladislav Dušek na tiskové konferenci | Foto: Vítek Svoboda | Zdroj: Český rozhlas

Kritizována je především možnost vyžádat si data o pohybu nakaženého od mobilního operátora, a to až tři týdny nazpět. „Je naším záměrem, aby (návrh) pokud možno mohl být schválený formou legislativní nouze. Nikoliv proto, že by byla snaha urychlovat průchod něčeho, co není v pořádku. Naopak, je to něco, po čem všichni voláme,“ řekl Blatný.

Jako hlavní důvod pro předložení novely je v materiálu pro jednání vlády uvedena neefektivita a obtížné řízení 14 jednotlivých krajských hygienických stanic, kde mají poslední slovo jejich ředitelé.

Tři týdny, každý krok. Hygienici dostali přístup k datům o pohybu nakažených

Číst článek

Pravomoc vydávat plošná protiepidemická opatření omezující setkávání lidí, podnikání nebo provoz škol, má v současné době jen vláda. Kritici z iniciativy Rekonstrukce státu i opozičních stran namítají, že novela ji přesunula na úředníky, náměstka ministra zdravotnictví ve funkci hlavního hygienika na ústředního ředitel státní hygienické služby.

„Rozsah novelizace je ve skutečnosti mnohem širší a zásadnější, neboť kromě jiného doplňuje ustanovení paragrafu 69 o nové silné pravomoci ministerstva zdravotnictví, které zásadním způsobem zasahují do základních práv a svobod,“ uvedla Rekonstrukce státu.

Omezení cestování a setkávání

Centralizovaná hygienická služba pod dohledem hlavního hygienika bude mít například pravomoc omezit či zakázat cestování, omezit setkávání mezi lidmi, veřejnou dopravu, obchody, obchodní centra nebo vybrané služby, jako jsou například kadeřnictví, sauny nebo koupaliště.

Může také zakázat nebo omezit veřejné i soukromé akce nebo nařídit státním institucím, krajům a obcím, aby vyčlenily pro izolaci nakažených své objekty. Na tak přísná omezení vláda v současné době potřebuje nouzový stav.

„Vláda maskuje snahu získat mimořádné pravomoci efektivizací činnosti decentralizované hygieny. Je nepřijatelné, aby byl návrh zákona v této podobě schválen ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze,“ tvrdí vedoucí právník Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.

Posílily by se tak podle iniciativy pravomoci hlavního hygienika a zároveň by na něj vláda přenesla politickou odpovědnost za protiepidemická opatření.

„Návrh je naprosto otřesným příkladem legislativního diletantismu ministerstva zdravotnictví. I z důvodové zprávy a hodnocení dopadů na ochranu soukromí, které musí legislativci povinně provádět, je zjevné, že kdo návrh připravoval, není si vůbec vědom citlivosti dat, které žádá,“ přidal pro server iROZHLAS.cz právník Jan Vobořil z IuRe.

„Místo toho, aby vláda zrušila sběr dat, který je v rozporu s evropským právem, tak zneužívá pandemii k tomu, aby pro takto nelegálně zpracovávaná data hledala další nekontrolované využití.“

‚Schovaný zmocňovací zákon‘

Na to, že by ministerstvo mohlo vydávat přísná omezení, jako je uzavření vysokých škol, obchodů nebo provozoven bez kontroly Parlamentu, upozornil na twitteru také právník Ondřej Dostál, který na jaře úspěšně u soudu rozporoval ministerstvem zdravotnictvím přijatá mimořádná opatření. Poté je musela znovu přijmout vláda jako svá nařízení.

„O náhradě škody nepíšou. V podstatě Hamáčkův zmocňovací zákon, jen dobře schovaný,“ napsal k tomu Dostál. Naráží tak na novelu zákona připravovanou ministerstvem vnitra vedeným předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Novela je před projednáním ve sněmovně.

Pozor, pozor!
Vláda chce v legisl.nouzi změnit zákon o ochr. veř.zdr.tak, aby ministr zdravotnictví, bez kontroly Parlamentu, mohl zavřít VŠ, obchody, provozovny, zamezit shromažďování atd.
O náhradě škody nepíšou.
V podstatě Hamáčkův zmocňovací zákon, jen dobře schovaný.

09:31 – 30. 11. 2020

279 881

S návrhem nesouhlasí i opoziční Piráti, vadí jim, že posiluje pravomoci ministerstva a ubírá možnost kontroly sněmovny.

„Ministerstvo zdravotnictví není od jara schopno efektivně řídit hygienické stanice, a tak některé z nich nepoužívaly centrální systém na hlášení pozitivních záchytů. Ministr (zdravotnictví Jan) Blatný místo řešení připravil zákon, kterým se rozhodl centralizovat správu pod ředitelství hygienické služby a koncentrovat moc mimo jakoukoliv kontrolu,“ uvedl k tomu místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Petr Třešňák (Piráti).

Plošné sledování mobilů? Děravý cedník, ve kterém uvíznou ti, co nemají důvod se bránit, říká právník Vobořil

Číst článek

Podle občanských demokratů musí být veškerá omezení podnikání či shromažďování projednána a schválena ve sněmovně.

„Již při prvních pokusech ministerstva zdravotnictví na počátku léta uchopit se dalších plošných opatření mimo režim nouzového stavu, bylo ze sněmovny naprosto jasně řečeno, že nic takového neprojde,“ uvedl k tomu místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Monitorování telefonu bez souhlasu jeho držitele je podle něj porušení Listiny základních práv a svobod i mezinárodních závazků.

Ministerstvo připravilo změny spolu s návrhem ústavního zákona, který by měl nově obsahovat vedle nouzového stavu a stavu ohrožení státu i stav nebezpečí. Tento krizový stav by pak mohla vyhlásit i vláda, která v současnosti takovou pravomoc nemá. Mírnější stav mohou v současné době vyhlašovat pouze kraje.

nkr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme