Novela zákona umožní cizincům kupovat zemědělskou půdu

Cizinci zřejmě budou moci kupovat v Česku také zemědělskou půdu. Umožní jim to novela devizového zákona, kterou dnes poslanci poslali do druhého čtení. Nesouhlasí s ní komunisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nekonečné lány zemědělských ploch | Foto: Wikipedia

Poslankyně za KSČM Kateřina Konečná kritizuje vládu za to, že nevyjednala prodloužení výjimky, když například Slovensko o ni znovu požádalo.

„Česká vláda se nepostavila za české občany a českou půdu a výjimku nevyjednala. Jak řekl pan Kalousek, zcela úmyslně. Nám toto vadí a myslíme si, že je to chyba, takže budeme dál bojovat, aby se devizový zákon opravil tak, aby se to nemohlo stát. Aby česká půda zůstala primárně českým občanům. Abychom si tady nehráli, že spekulujeme s pozemky a aby k tomu vláda dávala navíc svolení,“ řekla Konečná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martina Spěváčková přináší poslanecké reakce na postoupení novely devizového zákona do druhého čtení

Komunisté také upozorňují na to, že cizinci zákaz prodeje obcházejí, desítky tisíc hektarů české půdy totiž už dnes vlastní zahraniční firmy, které mají v Česku sídlo.

Ministr financí Miroslav Kalousek ale tvrdí, že zakázat jim to nemůže, protože to dělají legálně. A dodává, že česká půda tím netrpí. „Ještě žádný zlý Hellmuth nenaložil česká luka na trakař a neodvezl je za hranice,“ prohlásil.

Zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům si Česko vyjednalo při vstupu do Evropské unie s tím, že výjimka skončí v květnu tohoto roku. Kalousek tvrdí, že nebyla příliš účinná.

„Existují minimálně dva naprosto bezpečné způsoby, jak paragraf 17 devizového zákona obejít. A také byl obcházen – buď tím, že si to kupovala právnická osoba registrovaná podle českého práva, a nebo tím, že si to nakupovali čeští takzvaní ‚bílí koně‘ a právně měl zahraniční zájemce ošetřeno, že je to v zásadě jeho,“ vysvětlil Kalousek Radiožurnálu.

Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme