Vláda dostane na stůl čtyři nové zákony o odpadech, podle kritiků ale nepodporují recyklaci

Čtyři nové odpadové zákony se po dlouhé přípravě dostanou v nejbližších týdnech na jednání vlády. Legislativní rada vlády (LRV) je kabinetu doporučila schválit, uvedla na webu. Návrhy zákonů upravují mimo jiné nakládání s odpady, obaly a vybranými výrobky s ukončenou životností. Začít platit by měly od 1. ledna 2021.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologům kromě nedostatečné podpory recyklace mimo jiné vadí, že zákon prodlužuje dobu skládkování z roku 2024 na 2030. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Návrhy ale mají i stále kritiky, například Českou asociaci odpadového hospodářství (ČAOH) výsledek LRV překvapil, protože v zákonech podle ní zůstaly nejasnosti.

Na jaře se v připomínkovém řízení k návrhu odpadové legislativy sešlo více než tři tisíce podnětů. V dubnu poslali zástupci svazů, asociací zaměstnavatelů, obcí a měst na ministerstvo životního prostředí (MŽP) dopis, ve kterém zákon kritizovali kvůli komplikovanosti a nedostatečné podpory recyklace.

Svoz odpadu v Praze podraží. Radní schválili navýšení poplatků o 30 procent

Číst článek

Dostatečný posun?

MŽP zákony upravilo, ale některé dotčené organizace stále tvrdily, že nedostatečně. V půlce září všechny čtyři zákony LRV vrátila ministerstvu k přepracování včetně doplnění analýzy dopadů.

„V září LRV mimo jiné uvedla, že potřeba úprav si vyžádá skutečně významnou časovou dotaci, protože nesrovnalostí je opravdu velké množství. Nyní, po pouhých 28 dnech, je vše jinak," řekl ředitel asociace Petr Havelka.

Ekologům kromě nedostatečné podpory recyklace mimo jiné vadí, že zákon prodlužuje dobu skládkování z roku 2024 na 2030.

Podle Dominiky Pospíšilové z tiskového oddělení MŽP se ale Česko díky zákonu posune k modernímu zacházení s odpady.

„Principy, na kterých moderní odpadové zákony 21. století stojí, jako především odklon komunálního odpadu od skládkování, nárůst skládkovacího poplatku, zákaz skládkování recyklovatelných, využitelných odpadů v roce 2030, motivační třídicí sleva pro obce i pro občany, vše zůstává tak, aby se mohlo Česko posunout ke smysluplnému zacházení s odpady a dodržet evropské recyklační cíle," odpověděla na dotaz.

Přes 40 procent vytříděných PET lahví se nerecykluje. Zavedení záloh by pomohlo, říká ekolog

Číst článek

Co se změní?

Současný návrh zákona o odpadech mimo jiné počítá s postupným navyšováním poplatku za skládkování využitelného odpadu. Zatímco uplynulých deset let se poplatek 500 korun za tunu neměnil, nově by měl v roce 2030 dosáhnout 1850 korun za tunu.

Umožňoval by také v roce 2035 skládkování pouze deseti procent komunálního odpadu. Obce budou podle návrhu moct nově motivovat občana k třídění například systémem „Zaplať, kolik vyhodíš“ (PAYT).

Návrh novely zákona o obalech naopak stanovuje minimální hustotu sběrné sítě, avšak nepočítá se zavedením zálohového systému na PET lahve. MŽP plošné zavedení záloh nepodporuje.

Na novou odpadovou legislativu se čeká už mnoho let, jen LRV jednala za tu dobu o různých verzích několikrát.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme