Dvakrát více přesčasů lékařům podle Válka v novele zákona zůstane. Může jít až o tisíc hodin za rok

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) nepředpokládá, že by se ještě měnila novela zákoníku práce týkající se mimo jiné přesčasové práce lékařů. Novinářům v pondělí před jednáním se zástupci lékařů, kteří změnu odmítají, a ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) řekl, že zákon obsahuje i další změny, které je potřeba schválit. Sněmovna se k novele má znovu vrátit v úterý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři zase oznámili, že nestíhají a omezují odložitelné operace.

Úprava zákona umožňuje zdvojnásobit počet hodin přesčasů u lékařů na 832 hodin ročně, pro záchranáře by šlo o 1000 hodin přesčasů za rok (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ustanovení o další dobrovolné přesčasové práci ve zdravotnictví se do vládní novely dostalo poslaneckou úpravou při jejím dřívějším sněmovním schvalování.

Část lékařů poukazuje na to, že úprava umožňuje zdvojnásobit počet hodin přesčasů u lékařů na 832 hodin ročně, pro záchranáře by šlo o 1000 hodin přesčasů za rok.

Pracovat 26 hodin v kuse nelze. Lékaři jsou vyčerpaní a propadají alkoholu, říká předseda Mladých lékařů

Číst článek

Do výzvy politikům, aby novelu neschválili, se podle informací předsedy Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jana Přády z minulého pondělí zapojilo 4000 z 20 000 lékařů sloužících v nemocnicích. Chtějí v prosinci odmítnout další přesčasy nad rámec povinných sloužit.

„Navýšení (...) je o možnosti, nijak se nemění povinnost, co je v zákoníku práce. Zaměstnavatel může nařídit 150 hodin ročně. Všechno ostatní je o dohodě,“ řekl ministr.

Odpůrci novely s tím ale nesouhlasí, podle nich jsou k přesčasům nad tento rámec na pracovištích tlačeni, jsou dávány do souvislosti s jejich vzděláváním a odmítnout prakticky není možné.

Válek deklaroval, že chce více kontrolovat dodržování zákoníku práce v nemocnicích přímo řízených ministerstvem. „My jsme opakovaně psali přímo řízeným organizacím, že je nutné, aby se opravdu dodržoval zákoník práce,“ doplnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme