Novela zákoníku práce dává větší šanci pracovat mladým

Studenti a mladí lidé by mohli v budoucnu pracovat více. Počítá s tím totiž novela zákoníku práce, kterou předloží vládě ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Novelu resort plánuje už dlouho, v současném zákoníku je prý totiž více než 200 chyb, které je nutné opravit. Některé stížnosti na nový zákoník také řeší Ústavní soud.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klienti u přepážky

klienti u přepážky | Foto: Archiv ČRo

Změny se týkají jen mladých lidí do 18 let. Ti totiž v současnosti mohou pracovat maximálně 30 hodin týdně, což jim komplikuje například i hledání si letních brigád. Zaměstnavatelé často o člověka, který může být v práci jen šest hodin denně nestojí nebo se pak snaží věc nějak obejít.

Problémy potvrdil i předseda sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřich Danda: "To je problém samozřejmě ten, že se fingují různé podvody, aby student mohl pracovat, tak se to píše na jiné studenty - je to prostě špatně. Je třeba, aby ten proces byl čistý."

O změnách v zákoníku práce jednala už dříve tripartita. Jak řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch, odbory proti těmto změnám nic nemají. Původně se měla pracovní doba studentům prodloužit jen o prázdninách, nakonec to ale bude na pořád.

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas si od toho slibuje i případné snížení nezaměstnanosti mladých lidí. "Přestože máme poměrně znatelný pokles nezaměstnanosti, tak u té věkové kategorie do 18 let se to příliš neprojevilo. Stále to osciluje v závislosti na školním roce zhruba okolo 5 500 osob. Čili neodpovídá to celkovému poklesu nezaměstnanosti a ukazují se tím i nepříznivé důsledky nového zákoniku práce."

Přesto, že odbory s prvními změnami souhlasily, stále si myslí, že se zákoník práce osvědčil a není potřeba ho měnit. Současný zákoník loni před volbami i přes veto prezidenta prosadili sociální demokraté společně s komunisty. Teď se zase změny bude snažit prosadit ve sněmovně koalice. Petr Nečas doufá, že opozice nebude dělat žádné obstrukce a že se změny podaří ve sněmovně prosadit. Na 1. čtení by mohlo dojít už v září.

Sociální demokracie ale s novelou nesouhlasí a nelíbí se jí ani právě navyšování pracovních hodin pro mladé lidi, řekl místopředseda ČSSD a bývalý ministr práce Zdeněk Škromach: "Myslím, že je potřeba, aby skutečně vláda a ministerstvo vycházely z mezinárodních úmluv a směrnic Evropské unie a nejsem přesvědčen, že tato možnost tam je. Takže bylo by to vlastně ustoupení z lepšího stavu, který v České republice je, k horšímu, pokud jde o nezletilé." Podle Zdeňka Škromacha jsou technické úpravy v pořádku, věcné ale ne. Jde podle něj hlavně o snahu realizovat program ODS.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme