Novela zákoníku práce prošla v prvním čtení sněmovnou

Poslanci dnes v prvním čtení podpořili vládní novelu zákoníku práce. Ministerstvo práce a sociálních věcí dlouhodobě tvrdí, že v pracovním kodexu je několik stovek chyb, které je potřeba opravit. Podle bývalého šéfa resortu, sociálního demokrata, Zdeňka Škromacha, je to ale nadnesené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

"Vždycky je určitá snaha politizovat," uvedl Škromach a dodal: "To není o chybách. To je o tom jak se postupně přijímají další a další zákony. Ty se samozřejmě dostávají do určitého vztahu k zákoníku práce, tak vzniká potřeba je upravit. Už v době, kdy končila naše vláda, tak jsme počítali asi 69 úprav. Od té doby naběhly další, to je celkem běžné. Nemá smysl hovořit o chybách, ale jsou to úpravy, které, jak ukazuje praxe, je potřeba změnit."

Novela zákoníku práce mimo jiné umožní lidem do 18 let, aby pracovali až 40 hodin týdně. Až doposud mohli pracovat jen 30 hodin, což jim podle šéfa resortu práce Petra Nečase často komplikovalo i hledání letní brigády. Ministr si od úpravy slibuje mimo jiné i to, že se sníží nezaměstnanost mladých lidí: "Musíme přijmout fakt, že je tady celá řada mladých lidí, kteří jsou mladší 18 let, a požadují práci. Mají zpravidla velmi nízkou kvalifikaci. Za těchto okolností se na trhu práce uplatňují velmi těžce. Najít pracovní příležitost pouze na 30 hodin je v podstatě vyloučená věc. Přestože celková nezaměstnanost u nás klesá a klesá i nezaměstnanost mladých lidí, tak průměrná nezaměstnanost mladistvých mezi 16 a 18 lety razantně neklesla".

Veronika Malá, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme