Novela zákoníku práce Senátem neprošla

Senát zamítl vládní novelu zákoníku práce. Levicová většina předlohu zamítla a poslala zpět do sněmovny. Pokud novelu poslanci znovu schválí a podepíše ji i prezident republiky, ČSSD zvažuje ústavní stížnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Protiústavní má být ustanovení, podle kterého může být důvodem k výpovědi porušení léčebného režimu v době nemoci.

Pokud si tedy zaměstnanec na nemocenské bude vydělávat jinde na černo, má přijít o nemocenskou i o práci. To ale podle ČSSD najednou nejde.

„Pokud dojde k porušení léčebného režimu, tak to je trošku v jiné konstelaci a mělo by to být řešeno jiným způsobem, například tím, že člověk přijde o nemocenskou a podobně, ale nemůže být postižen dvakrát,“ vysvětluje místopředseda Senátu za ČSSD Zdeněk Škromach.

Ministr práce a sociálních věci Jaromír Drábek v tom ale problém nevidí:

„Pokud zaměstnanec zvlášť hrubým způsobem poruší léčebný režim, tak bude jenom správně, pokud zaměstnavatel bude moci použít i odstrašující prvek. To znamená hrozbu, že takový zaměstnanec, který zvlášť hrubě porušil léčebný režim, bude také ohrožen v pracovním místě.“

Novela dále zavádí odstupné podle odpracovaných let nebo omezuje zaměstnávání na dobu určitou.

Věra Pfeifferová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme