Novela zdravotního pojištění diskriminuje cizince, tvrdí nevládní organizace

Náklady na zdravotní pojištění a s tím spojená administrativa trápí cizince v Česku. Změnit to měla novela azylového zákona, kterou v listopadu projedná Senát. Předloha ale podle nevládních organizací naopak cizince ze zdravotní péče vyloučí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetření u lékaře (ilustrační foto)

Vyšetření u lékaře (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Komerční pojištění musí mít například cizinci, kteří čekají na udělení trvalého pobytu, a také ti, kteří v Česku podnikají a jejich rodinní příslušníci.

Novela zákona sice komerčním pojišťovnám ukládá povinnost cizince pojišťovat, ale návrh jim naopak umožní nastavit vyšší ceny a řadu výjimek, kdy pojištění neplatí. Pojišťovny můžou také vypovědět smlouvu.

„Novela by všem brutálně zdražila pojistky, pro většinu lidí by učinila pojištění možná finančně nedostupné. Nejenom, že nehradí péči, ale ještě navíc by se stala imigrační bariérou, protože cizinci by na pojistku neměli peníze, tím pádem by nesplnili podmínky pro pobyt a nemohli by se zde legalizovat,“ popsal právník a politolog Pavel Čižínský.

Nejhorší jsou komplikace u porodu

Podle tabulek z předlohy zákona by cizinci například za dítě ve věku do pěti let měli zaplatit 36 tisíc korun ročně, stejně tak za dospělého do 44 let. Pak se pojistné zvyšuje. U člověka nad 70 let přijde roční pojištění na 153 tisíce korun a platí ho předem na celou dobu předpokládaného pobytu.

Pojišťovny ale neplatí třeba za léčbu chronických onemocnění a největší problémy jsou při komplikacích u porodu. Například Ukrajinka Nela předčasně porodila, a když se po dvou a půl měsíci vrátila se synem z nemocnice, čekal na ni účet na milion korun, přestože prý byla pojištěná.

„Uzavíral to manžel, ale nikdo neřekl, že je tam nějaká dodatková smlouva. Najednou tam dojdete, vezmete dítě z nemocnice a řeknou vám neskutečné věci,“ svěřila se.

Nele a její rodině nakonec pomohla sbírka, kterou uspořádaly Organizace na pomoc uprchlíkům a Česká akademie věd.

Řešení? Veřejné pojištění cizinců

Většina cizinců si také stěžuje na špatnou komunikaci mezi asistenční službou, lékaři a nemocnicemi. Aby těmto problémům předešli, řada z nich jezdí k lékaři do rodné země, například právě na Ukrajinu.

Podle nevládních organizací by měli všichni cizinci, kteří v Česku žijí, přejít do systému veřejného pojištění. Usilují o to už řadu let.

„Budeme v tom pokračovat. To, že se zrovna schvaluje jedna novela, nás v tom nijak neomezuje. Pořád se snažíme novou politickou garnituru, která nastoupí po volbách, a nové lidi na ministerstvu, kteří se tam také mění, s problémem oslovovat a dosáhnout toho, aby zisky a prospěch z toho měl český stát a bylo to k cizincům ohleduplné,“ potvrdil ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek.

Novela zákona o pobytu cizinců už prošla sněmovnou. Senát ji bude projednávat 11. listopadu.

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme